ევროკავშირის დირექტივა და უცხოელი აგენტების კანონი
"დაინიცირდა ევროკავშირში "გამჭვირვალობის კანონი", იმის ანალოგიური კანონი, რაც ჩვენ საქართველოში მივიღეთ და რასაც, მათ შორის ევროკავშირის წარმომადგენლებმა "რუსული კანონი" უწოდეს. განმარტებით ბარათში პირდაპირ უწერიათ ასეთი რამ - იმის გამო შეაჩერეს ევროკავშირში ანალოგიური კანონის მიღება, რომ მერე აღარ ექნებოდათ მორალური უფლება საქართველოსთვის ამ კანონის გამოხმობა მოეთხოვათ. ეს ხომ ყველაფრის ლუსტრაციაა?! ხალხი პირდაპირ აღიარებს, რომ კანონი არის კარგი, მაგრამ იმის გამო, რომ საქართველოში ეს კანონი არ უნდა მოქმედებდეს, თავადაც არ იღებენ ამ კანონს".
2023 წლის 12 დეკემბერს ევროკავშირმა "დემოკრატიის დაცვის" პაკეტი ნამდვილად მიიღო. აღნიშნული პაკეტის ცენტრალური ნაწილია ევროკავშირის მიერ დირექტივის შეთავაზება "ინტერესების წარმომადგენელთა საქმიანობის გამჭვირვალობის შესახებ, რომლებიც მესამე ქვეყნების სახელით ხორციელდება".
აღნიშნული დირექტივის პროექტს მმართველი პარტიის წარმომადგენლები ხშირად უწოდებენ საქართველოში ინიცირებული "რუსული კანონის" ანალოგს; შალვა პაპუაშვილის განცხადების მიხედვით, "ევროკავშირის დირექტივას საქართველოში დაინიციირებული კანონპროექტის ანალოგიური სულისკვეთება და შინაარსი აქვს". თუმცა, მიუხედავად ცალკეული მსგავსებებისა, დირექტივა და მმართველი პარტიის მიერ მიღებული კანონი ძირეულად განსხვავდება.
ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი დირექტივა უცხოური ჩარევისა და დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ძალისხმევის მხარდასაჭერად დაინიციირდა. ის ფოკუსირდება იმ სუბიექტებზე, რომლებიც მესამე ქვეყნის ინტერესების წარმოდგენის აქტივობებს ახორციელებენ (როგორებიც არიან ლობისტები) და უპირველეს ყოვლისა, ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის მიდგომის ჰარმონიზაციას ისახავს მიზნად, რათა ევროკავშირში საერთო გამჭვირვალობის სტანდარტები უზრუნველყოს.
ასევე, საქართველოში მიღებული "უცხოელი აგენტების" კანონისგან განსხვავებით, დირექტივა სუბიექტებს უცხოური დაფინანსების მიღების გამო სამიზნეში არ იღებს და ის კონკრეტულად სამოქალაქო საზოგადოებასა და მედიაზე დამიზნებული არ არის.
გარდა ამისა, დირექტივა მოიცავს გარანტიებს იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ზომები იყოს პროპორციული, არ მოხდეს რომელიმე აქტორის დისკრიმინაცია ან სტიგმატიზაცია და არანაირად არ შეზღუდოს ისეთი მნიშვნელოვანი ფუნდამენტური უფლებების განხორციელება, როგორებიცაა: გამოხატვის ან გაერთიანების თავისუფლება, მაშინ როცა ქართული ოცნება კანონპროექტების ჯერ კიდევ 2023 წელს დაინიციირებამდე ერთი წლით ადრე სამოქალაქო სექტორისა და კრიტიკული მედია ორგანიზაციების წარმომადგენლებს აგენტებს უწოდებდა და მათ დისკრედიტაციას ცდილობდა.
ევროკავშირისგან განსხვავებით, ქართული კანონი არ წარმოადგენს დემოკრატიის ხარისხისა და გამჭვირვალობის დაცვის რაიმე ფართო პაკეტის ნაწილს. ის ცალკე მდგომი კანონია, რომელიც, მისივე ინიციატორების თანახმად, გავლენიანი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მმართველი პარტიის პოლიტიკური ოპონენტების მიერ უცხოეთიდან მიღებული დაფინანსების გამჭვირვალობისა და საჯაროობის გაზრდას ისახავს მიზნად.
ასევე, იმის მტკიცება, რომ ევროკავშირი საქართველოს გამო არ იღებს აღნიშნულ კანონს სრულიად აზრს მოკლებულია. საუბრები აღნიშნულ კანონზე ჯერ კიდევ 2022 წლის სექტემბერში დაიწყო. ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა, ევროკავშირის მდგომარეობასა და სამომავლო პოლიტიკის ინიციატივებზე სიტყვით გამოსვლისას, ახსენა, რომ უცხოური დაფინანსების შესახებ საკანონმდებლო წინადადება უკვე დამუშავების პროცესში იყო. თავდაპირველად მისი წარდგენა 2023 წლის გაზაფხულზე იყო დაგეგმილი, თუმცა, კონსულტაციები დაინტერესებულ მხარეებთან დღემდე მიმდინარეობს.​​​​​​​

EU’s Defense of Democracy Package and Foreign Agents Law
“The ‘Transparency Law’ was initiated in the European Union, similar to the one we proposed in Georgia, which, including by EU representatives, was labelled the ‘Russian Law.’ The justification for this was that by halting the adoption of a similar law in the EU, they would not be able to pressure Georgia to withdraw its own version. Is this not a revelation? People openly admit the law is good but say it shouldn’t apply to Georgia, so they reject it for themselves.”
On December 12, 2023, the European Union indeed adopted the “Democracy Protection” package. A central part of this package is a proposal for a directive on the “transparency of interest of representatives’ activities carried out on behalf of third countries.”
Representatives of Georgia’s ruling party often compare this directive to the “Russian law” they proposed in Georgia. According to the Speaker of the Parliament Shalva Papuashvili, the EU directive has a “spirit and content” similar to the Georgian draft law. However, despite some similarities, the EU directive and Georgia’s law are fundamentally different.
The EU directive aims to prevent foreign interference and disinformation. It targets entities that represent the interests of third countries, such as lobbyists, and seeks to standardize transparency practices across EU member states. Its focus is on ensuring common transparency standards throughout the EU.
In contrast, Georgia's “foreign agents” law targets organizations that receive foreign funding, particularly civil society groups and media outlets. The EU directive does not single out entities based on their foreign funding status, nor does it focus specifically on NGOs or media. Furthermore, the EU directive includes safeguards to ensure proportionality and prevent discrimination or stigmatization. It also protects fundamental rights, like freedom of expression and association. This contrasts with the Georgian Dream party’s law of 2023, which aimed to discredit civil society and critical media by labelling them as “agents.”
Unlike the EU directive, the Georgian law is not part of a broader package to protect democracy or transparency. It stands alone and, according to its initiators, aims to increase transparency around foreign funding for NGOs and political opponents of the ruling party.
Finally, the claim that the EU rejected its law because of Georgia is baseless. The EU began discussing its directive in September 2022. In her State of the Union address, European Commission President Ursula von der Leyen stated that a proposal on foreign financing was already under development. While initially expected in spring 2023, consultations on the directive are still ongoing.