გლობალური ომის პარტია
„ჩვენ უნდა დავლაგდეთ ყველასთან, მათ შორის გლობალურ ომის პარტიასთან, მას შემდეგ, რაც შეიცვლება ინტერესები“.
აღსანიშნავია, ირაკლი კობახიძის თითქმის ერთი წლის წინანდელი განცხადება, რომელიც 2023 წლის მაისში გააჟღერა:
„გლობალური ომის პარტიასთან“ ბრძოლას, — მიუხედავად იმისა, რომ „სერიოზულ რისკებთან, მათ შორის პერსონალურ რისკებთან არის დაკავშირებული“, — „ალტერნატივა არ აქვს“.
ვის გულისხმობს მმართველი ხელისუფლება “გლობალური ომის პარტიაში” და რატომ გახდა საჭირო მათთან “ურთიერთობების დალაგება”?
„ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარემ, ბიძინა ივანიშვილმა, 2024 წლის 29 აპრილს, „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" მხარდასაჭერად გამართულ შეკრებაზე 6-ჯერ ახსენა „გლობალური ომის პარტია“. ივანიშვილი ამ ჯგუფს საქართველოს სუვერენიტეტისთვის მთავარ საფრთხედ მიიჩნევს და ამტკიცებს, რომ „გლობალური ომის პარტიას“ გადამწყვეტი გავლენა აქვს ევროკავშირსა და ნატოზე.
აღსანიშნავია, რომ ტერმინი “ომის პარტია” მმართველი გუნდის წევრებში ჯერ კიდევ რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყებამდე გაჩნდა, მაშინ როცა, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე მამუკა მდინარაძემ განაცხადა:
“ჩვენ ვაკეთებთ პოლიტიკას, რომელსაც შეიძლება, მშვიდობის პოლიტიკა დავარქვათ, „ნაცმოძრაობას“ თავისუფლად შეგვიძლია, დავარქვათ ომის პარტია”.
რაც შეეხება უშუალოდ ტერმინის „გლობალური ომის პარტია” პირველად 2022 წლის 8 ნოემბერს გაჟღერდა ამჟამინდელი პრემიერის ირაკლი კობახიძის მიერ:
"არის „გლობალური ომის პარტია“, რომლის წარმომადგენლებიც ოდიოზური ევროპარლამენტარები არიან - მათი ერთადერთი მიზანია, საქართველოში გამოიწვიონ ის, რაც უკრაინაში ხდება".
აღსანიშნავია, რომ კობახიძის აღნიშნული განცხადების შემდეგ, იგივე ნარატივის გავრცელება დაიწყეს როგორც “ქართულ ოცნების” დეპუტატებმა, ასევე, მმართველ პარტიასთან აფილირებულმა “ხალხის ძალის” წარმომადგენლებმა რომლებიც ანტიდასავლური გზავნილებით გამოირჩევიან.
საინტერესოა ისიც, რომ “გლობალური ომის პარტიაში” არა მხოლოდ ევროპარლამენტარების, არამედ უშუალოდ კოლექტიური დასავლეთის წარმომადგენლების მოაზრებაც დაიწყეს, მათ შორის იმჟამინდელი ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის - კელი დეგნანის. პარტია „ხალხის ძალის“ წევრმა ეკა სეფაშვილმა მედიასთან განაცხადა:
“ვფიქრობ, რომ [კელი დეგნანი] აგენტია იქიდან გამომდინარე, რომ გლობალური ომის პარტიის დაკვეთებს ასრულებს”.
ფაქტია, რომ მმართველი პარტია და მისი სატელიტები, ყველაფერს, იქნება ეს კრიტიკა დასავლელი პარტნიორების მიერ თუ ადგილობრივი ოპოზიციური პარტიების გარკვეული ნაბიჯები -  “გლობალური ომის პარტიის” დაკვეთას მიაწერენ. ამის ყველაზე კარგი მაგალითია, 2022 წელს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის ვერმიღება რაშიც ირაკლი კობახიძემ გლობალური ომის პარტია დაადანაშაულა:
„არ დავასახელებ, ვერ დავასახელებ, იმიტომ, რომ უხერხულობა არ მინდა შევქმნა. […] ჩვენ ამაში ვერ დავადანაშაულებთ ევროკავშირს, იმიტომ, რომ ევროკავშირს აქვს მყიფე გადაწყვეტილების მიღების წესი. 27-დან 1 ქვეყანაც რომ გამოსწიო, უკვე არ გენიჭება კანდიდატის სტატუსი. ჩვენ ვერ დავადანაშაულებთ ევროკავშირს, მაგრამ შეგვიძლია დავადანაშაულოთ გლობალური ომის პარტია იმაში, რომ მან განახორციელა ზემოქმედება ევროკავშირზე“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
მიუხედავად იმისა, რომ მმართველი პარტია ერიდება ღიად დასახელებას თუ ვინ დგას “გლობალური ომის პარტიის” უკან, ფაქტია, რომ ისინი ამ ყველაფრის უკან კოლექტიურ დასავლეთს მოიაზრებენ. მსგავსი ტერმინი ფართოდაა გავრცელებული რუსეთშიც, სადაც რუსი პოლიტიკოსები და პროპაგანდისტები აქტიურად იყენებენ „კოლექტიური დასავლეთის“ ცნებას, რომელიც აღნიშნავს ყველა ტიპის „საფრთხეს“, რაც დასავლეთიდან შეიძლება მომდინარეობდეს. აღსანიშნავია, რომ ისევე როგორც საქართველოში, ქართული ოცნების მიერ გავრცელებული ბუნდოვანი ფრაზა, ასევე „კოლექტიური დასავლეთიც" არ არის მკაფიოდ განსაზღვრული რაც შეუძლებელს ხდის იმის თქმას, თუ  რა იგულისხმება ამ ტერმინების უკან.
ის რომ ტერმინი “გლობალური ომის პარტია” ოცნების მიერ მოგონილი ბუნდოვანი კონსპირაციული თეორიაა და მჭიდროდ გადაჯაჭვულია რუსულ საინფორმაციო ოპერაციასთან, ამას ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორებიც კარგად აცნობიერებენ:
„ხუმრობა არ არის, ვინაიდან, სერიოზული რამეა და კრემლის ნარატივია. კრემლის ნარატივია და აქ ამაზე დებატებიც კი ისეთი რამეა, რისი გაკეთებაც არ გვსურს, ვინაიდან, ეს ყალბი ნარატივია, ყალბი და მცდარი მიმართულებაა. — ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, მარგუს ცაჰკნა
იმავე აზრზეა ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრი გაბრიელიუს ლანდსბერგი, რომელმაც საქართველოში ვიზიტის დროს განაცხადა:
„ომის ერთადერთი პარტია მოსკოვშია. ეს არის პარტია, რომელიც თავს დაესხა საქართველოს 2008 წელს. ეს არის პარტია, რომელიც თავს დაესხა უკრაინას 2014 წელს და ამჟამად აწარმოებს ომს უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის წინააღმდეგ. ჩვენი, - მათი, ვინც თავისუფლებას აფასებს, - ვალია, რომ ვებრძოლოთ ამ პარტიას და მოვიგოთ ეს ომი“
მმართველი პარტიის ლიდერების განცხადებებს ბრიუსელზე „გლობალური ომის პარტიის“ გავლენების შესახებ, გამოეხმაურა ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, პაველ ჰერჩინსკი.
„ევროკავშირი არის გლობალური მშვიდობის პარტია. ჩვენ ვიცით, სად არის გლობალური ომის პარტია - ის არის მოსკოვში. რუსეთია, ვინც საქართველოში შეიჭრა 2008 წელს; რუსეთია, ვინც შეიჭრა აღმოსავლეთ უკრაინაში და მოახდინა ყირიმის ანექსია 2014 წელს და რუსეთია, ვინც განახორციელა სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში 2022 წელს; რუსეთია, ვინც იყენებს ჰიბრიდულ ინსტრუმენტებს, რომ არიოს ვითარება და შექმნას ქაოსი ყველგან - აფრიკაში, ახლო აღმოსავლეთში”.
ამრიგად, სინამდვილეში, “გლობალური ომის პარტია” მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი შეთქმულების თეორიაა, ერთგვარი ხერხი, რომელსაც ხშირად იყენებენ ავტორიტარული რეჟიმები საკუთარი მმართველობის გასამყარებლად. ქართული ოცნება, გამოგონილი “გლობალური ომის პარტიით” ცდილობს საზოგადოება დააშინოს, იმით, რომ ვითომდა “კოლექტიური დასავლეთი” საქართველოს ომში ჩათრევას ცდილობს. მმართველი პარტიისთვის აღნიშნული კონსპირაციის თეორია არის ერთგვარი მიდგომა, იმისთვის, რომ ერთი მხრივ, საზოგადოების ყურადღება რეალური პრობლემებიდან გამოგონილ საფრთხეებზე გადაიტანოს, ხოლო მეორე მხრივ  კიდევ უფრო დაშორდეს საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორებს და ქვეყანა მაქსიმალურად დააბრუნონ რუსულ ორბიტაზე.
თანამედროვე პოლიტიკურ ლანდშაფტში შეთქმულების თეორიები გახდა ძლიერი იარაღი, რომელსაც პოლიტიკური აქტორები ხშირად იყენებენ საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირებისთვის, განსაკუთრებით, წინასაარჩევნო პერიოდში. ვინაიდან საარჩევნო პერიოდში მოსახლეობა განსაკუთრებით აქტიურად ადევნებს თვალს პოლიტიკურ პროცესებს და ხშირ შემთხვევაში საზოგადოებაში გამოხატული პოლარიზებაც იმატებს. ამავდროულად, კონსპირაციული ნარატივები საარჩევნო პერიოდში ხელს აძლევს პოლიტიკურ სუბიექტებს მხარდამჭერთა მობილიზების, ოპონენტების დისკრედიტაციისა და საკუთარი შეცდომებიდან ყურადღების გადატანისთვის. შეთქმულების თეორიებზე დაფუძნებული ნარატივების წარმატება დამოკიდებულია მათ უნარზე, გააღვივონ კრიზისის განცდა და საზოგადოებაში არსებული შიშები.
ამასთანავე, შეთქმულების თეორიებზე დაფუძნებული ნარატივები აძლევს საშუალებას პოლიტიკურ სუბიექტებს, რომ მათი შინაარსი საჭიროებისამებრ განსაზღვრონ, იმ მოცემულ მომენტში ხელსაყრელი კონტექსტიდან  გამომდინარე.
ცხადია, შეთქმულების თეორიების გამოყენება პოლიტიკაში არ არის ახალი, მაგრამ მათი გამოყენება საგრძნობლად გაიზარდა ციფრულ ეპოქაში, სადაც ინფორმაცია სწრაფად ვრცელდება და საზოგადოების ნდობა სახელმიწფო ინსტიტუტების მიმართ მკვეთრად იკლებს.
საქართველოში მმართველი პარტია წინასაარჩევნო კამპანიაში აქტიურად იყენებს შიშის პოლიტიკას და ე.წ „გლობალური ომის პარტიის“ შეთქმულებას. მიუხედავად იმისა, რომ „გლობალური ომის პარტიის“  განმარტება თავისთავად ბუნდოვანია, მისი პოლიტიკური ინსტრუმენტალიზაცია ნათლად გვაჩვენებს თუ რა მიზნებით შეიძლება იყოს გამოყენებული შეთქმულების თეორიები პოლიტიკური ელიტების მიერ.
პირველ რიგში, კარგად აგებულ კონსპირაციულ ნარატივს შეუძლია გააერთიანოს ამომრჩეველთა ნაწილი და მოახდინოს მხარდამჭერთა მობილიზება საზოგადოებაში არსებული სოციალური შიშების გარშემო. საქართველოში მმართველი პარტიის „გლობალური ომის პარტიის“ ნარატივი ემყარება საგარეო ჩარევისა და ეროვნული სუვერენიტეტის დაკარგვის ირგვლივ არსებულ ფართოდგავრცელებულ შიშებს. ამავდროულად, ეს ნარატივი აძლიერებს მოსალოდნელი საფრთხის განცდას და გვაჩვენებს კრიზისულ სურათს, არწმუნებს რა ამომრჩეველს, რომ მსოფლიოში არსებული ძლიერი ძალები ცდილობენ საქართველოში არსებული „სტაბილური და მშვიდობიანი“ გარემოს არევას და ქვეყნის კონფლიქტში ჩართვას (იგულისხმება რუსეთის აგრესიული ომი უკრაინაში). საქართველოს შემთხვევაში, ეს ნარატივი რეზონირებს მოსახლეობის იმ სეგმენტთან, რომელიც სკეპტიკურად უყურებს საგარეო დახმარებას, უკვე აქვს ანტი-დასავლური განწყობები, და ლიბერალური დემოკრატიისთვის საჭირო რეფორმებს ქვეყნის შიდა პოლიტიკაში ჩარევად აღიქვამს.  შედეგად, „გლობალური ომის პარტიის“ ნარატივი, იყენებს მოსახლეობაში არსებულ შიშებს და აძლიერებს ეროვნული თვითგადარჩენის განწყობას, რაც თავისმხრივ, აისახება მმართველ პარტიასთან ასოცირებასა და მის მხარდაჭერაში.
შეთქმულების თეორიები ასევე ხშირად გამოიყენება როგორც კრიტიკისგან თავდაცვითი ინსტრუმენტი. როდესაც პარტია ან პოლიტიკური ფიგურა ყურადღების ცენტრშია, შეთქმულების თეორიას შეუძლია ყურადღება გადაიტანოს სრულიად სხვა საკითხზე. საქართველოს მმართველი პარტიის შემთხვევაში, „გლობალური ომის პარტიის“ ნარატივი მიმართულია იმისკენ, რომ მოსახლეობაში უკანა ფლანგზე გადაიწყიოს ხელშესახები პრობლემების საკითხმა და მთავარი სადებატო თემა პარტიის დღის წესრიგის მიხედვით განისაზღვრებოდეს.
მმართველობის 12 წლის შემდეგ, ქართულ ოცნებას არ აქვს მკაფიო წარმატების ანგარიში და შესაბამისად, მისი მომავალი ამ პრიზმიდან წარუმატებლად შესაძლოა შეფასდეს. შესაბამისად, ერთის მხრივ, ნებისმიერი შიდა თუ საგარეო წარუმატებელი პოლიტიკა, მათი მხრიდან მიეწერება გაურკვეველ, გავლენიან ძალებს მსოფლიოს მასშტაბით - „გლობალურ ომის პარტიას“. ხოლო მეორეს მხრივ, აღნიშნული ნარატივი ავსებს დღის წესრიგს იმდენად, რომ დანარჩენი პოლიტიკური სუბიექტებისთვის აღარ რჩება სივრცე დღის წესრიგის შესაქმნელად თუ სხვა საკითხების განსახილველად. შედეგად, საარჩევნო დღის წესრიგი დაცლილია ინტელექტუალური თუ იდეოლოგიაზე დაფუძნებული დებატისგან და უმეტესწილად აქცენტირებულია შიშების გარშემო.
და ბოლოს, შეთქმულების თეორიები ქმნის ჩვენ vs. ისინი ტიპის დაყოფას და მკაფიოდ ხლეჩს საზოგადოებას. პოლიტიკოსები მკაფიო ხაზს ავლებენ შიდა (მხარდამჭერების) და გარე ჯგუფებს (ოპონენტებს) შორის და შედეგად კომპლექსური პოლიტიკური პრობლემები იკვეცება მარტივ შავ-თეთრ ნარატივებად. „გლობალური ომის პარტიის“ ნარატივი ქმნის ერთგვარ მცდარ დილემას, რომელიც ცდილობს დააჯეროს ამომრჩეველს თითქოს მმართველი პარტიის დამსახურებაა მშვიდობა, ხოლო წინააღმდეგ შემთხვევაში ომი და ნგრევა გარდაუვალია. ამრიგად, ამ ტაქტიკას შეუძლია გააძლიეროს ამომრჩეველთა ძირითადი ბაზა განსაკუთრებით პოლარიზებულ საზოგადოებებში და ამავდროულად, მოახდინოს პოლიტიკური ოპოზიციის ან/და გარე აქტორების დისკრედიტაცია, ისევე როგორც,  ეროვნული უსაფრთხოებისთვის ეგზისტენციალური საფრთხის კონსტრუირება.
მსგავსი შიშის ემოციაზე დაფუძნებული შეთქმულების თეორიები არახალია და განსაკუთრებით „წარმატებულია“ წინასაარჩევნო პერიოდში. არჩევნები ხშირად ამძაფრებს გაურკვევლობას მომავლის შესახებ, რაც ამომრჩევლებს უფრო მგრძნობიარეს ხდის შიშისა თუ კრიზისის შეგრძნების გამომწვევი ნარატივების მიმართ. მსგავსი სტრატეგიები არაერთხელ გამოყენებულა სხვადასხვა ქვეყანაში (მაგალითად, უნგრეთში, სლოვაკეთში), სადაც პოპულისტური ან ნაციონალისტური პარტიები საუბრობდნენ არჩევნებზე, როგორც ეგზისტენციალურ მომენტზე ეროვნული უსაფრთხოებისა და გადარჩენისთვის. ამ დროს, მსგავსი პოლიტიკური ელიტები აჯერებენ მოსახლეობას, რომ მათი ხელმძღვანელობა არის თავდაცვის ბოლო ხაზი უცხოური კონტროლისა თუ გლობალისტური შეთქმულებისგან.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას რომ, წინასაარჩევნო კამპანიებში შეთქმულების თეორიების გამოყენება არის ტაქტიკა, რომელიც საშუალებას აძლევს პოლიტიკურ აქტორებს მოახდინონ მხარდაჭერის მობილიზება, თავიდან აირიდონ კრიტიკა და შექმნან განხეთქილება საზოგადოებაში. საქართველოს შემთხვევაში, „გლობალური ომის პარტიის“ ნარატივი ნათლად ასახავს იმას, თუ როგორ შეიძლება ამ სტრატეგიებით მანიპულირება, ნარატივების შინაარსის ცვლილება და საკუთარ დღის წესრიგზე მორგება.

The “Global War Party”
On September 2, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists at the government administration:
"We need to make peace with everyone, including the Global War Party, once interests shift."
It is worth noting a statement made by Irakli Kobakhidze nearly a year earlier, in May 2023, where he said:
"There is no alternative to fighting the Global War Party, even though it carries serious risks, including personal risks."
Who exactly does the ruling government refer to as the “Global War Party,” and why has it now become necessary to “mend relations” with them?
On April 29, 2024, during a meeting in support of the “Transparency of Foreign Influence” initiative, Bidzina Ivanishvili, the honorary chairman of Georgian Dream, mentioned the “Global War Party” six times. Ivanishvili views this group as the main threat to Georgia’s sovereignty and claims it holds decisive influence over the European Union and NATO.
It is important to note that the term “war party” was used by members of the ruling team even before the start of the Russia-Ukraine war. Mamuka Mdinaradze, chairman of the Georgian Dream faction, once stated:
"We are pursuing a policy that we can call a peace policy. Meanwhile, we can freely label the National Movement as the 'war party.'"
The term “Global War Party” was first introduced by the current Prime Minister, Irakli Kobakhidze, on November 8, 2022, when he remarked:
"There is a 'Global War Party,' whose representatives include odious MEPs. Their only goal is to provoke the same sitation in Georgia that is happening in Ukraine."
After Kobakhidze’s statement, the same narrative was echoed by both Georgian Dream deputies and representatives of People’s Power, a group affiliated with the ruling party, which is known for its anti-Western rhetoric.
What is particularly notable is that the term “Global War Party” began to be applied not only to European parliamentarians but also to representatives of the broader Western alliance, including the current US Ambassador, Kelly Degnan. Eka Sepashvili, a member of the People’s Power party, stated to the media:
"I believe [Kelly Degnan] is an agent because she is advancing the agenda of the Global War Party."
The ruling party and its affiliates frequently attribute any criticism from Western partners, as well as actions taken by local opposition parties, to the agenda of the “Global War Party.” A prime example of this is the failure to obtain EU candidate status in 2022, for which Irakli Kobakhidze blamed the Global War Party. In his statement, Kobakhidze explained:
"I won't name it, I can't name it, because I don't want to cause embarassment... We cannot blame the European Union for this, because the EU has a fragile decision-making process. Even if just one out of 27 countries dissents, candidate status cannot be granted. We can't fault the European Union, but we can blame the Global War Party for influencing the EU's decision-making."
Although the ruling party avoids directly naming who is behind the “Global War Party,” it is clear they believe that the collective West is at the root of it. This term echoes rhetoric commonly used in Russia, where politicians and propagandists frequently reference the “collective West” as a source of various perceived threats. Like Georgian Dream’s vague use of the “Global War Party,” the term “collective West” in Russian discourse is not clearly defined, making it difficult to pinpoint exactly who or what is being targeted.
It is evident that the term “Global War Party” is part of a conspiracy theory created by Georgian Dream and closely aligned with Russian information operations. This connection has not gone unnoticed by Georgia’s strategic partners. As Estonia’s Foreign Minister, Margus Tsahkna, pointed out:
"It's no joke because this is serious — it's the Kremlin's narrative. Debating this here only spreads a false and misleading narrative, one pushed by the Kremlin, and that is something we do not want to engage with."
The Minister of Foreign Affairs of Lithuania, Gabrielius Landsbergis, shares the same perspective. During his visit to Georgia, he stated:
"The only war party is in Moscow. This is the party that attacked Georgia in 2008, attacked Ukraine in 2014, and is currently waging war against Ukraine's sovereignty and territorial integrity. It is our duty — those who value freedom — to fight this party and win this war."
Similarly, the EU Ambassador to Georgia, Paweł Herczyński, responded to the ruling party’s claims about the influence of the “Global War Party” on Brussels:
"The EU is a party of global peace. We know where the Global War Party is — it is in Moscow. Russia invaded Georgia in 2008, it invaded eastern Ukraine and annexed Crimea in 2014, and in 2022, it launched a full-scale invasion of Ukraine. Russia also uses hybrid tactics to destabiliza and create chaos across the globe — in Africa, the Middle East, and beyond."
In reality, the “Global War Party” is a conspiracy theory promoted by the ruling Georgian Dream party, a tactic often used by authoritarian regimes to consolidate their power. By fabricating the idea of a “Global War Party,” Georgian Dream seeks to instill fear in the public, suggesting that the “collective West” is attempting to drag Georgia into war. This conspiracy serves a dual purpose for the ruling party: first, it distracts the public from real issues by shifting focus to imaginary threats; and second, it distances Georgia from its strategic Western partners, pushing the country closer to Russia’s influence.
​​​​​​​In the modern political landscape, conspiracy theories have become a powerful tool used by political actors to manipulate public opinion, especially during election campaigns. During these periods, the public becomes more engaged with political processes and societal polarization often intensifies. In this context, conspiratorial narratives serve as effective tools for political actors to mobilize their base, discredit their opponents, and shift attention away from their own shortcomings. The effectiveness of these narratives largely depends on their ability to generate a sense of crisis and tap into the public’s underlying fears.
Moreover, conspiracy theory-based narratives provide political actors with the flexibility to shape their content according to the context that is most advantageous at a given time. While the use of conspiracy theories in politics is not a recent phenomenon, their prevalence has increased significantly in the digital age, where information circulates rapidly and public trust in government institutions has sharply declined.
In Georgia, the pre-election campaign of the incumbent party, Georgian Dream, has exemplified this approach through the deployment of the politics of fear and its own “Global War Party” conspiracy. While its meaning remains intentionally vague, the strategy behind it offers insight into how conspiracy theories can be weaponized by political elites.
A well-crafted conspiracy narrative can unify a segment of the electorate and mobilize supporters by exploiting societal fears. Georgian Dream’s “Global War Party” narrative taps into widespread concerns about foreign intervention and the potential loss of national sovereignty. This narrative heightens the sense of imminent danger, presenting a crisis scenario convincing voters that powerful global forces seek to destabilize Georgia’s “stable and peaceful” environment and drag the country into conflict—implicitly referencing Russia’s aggressive war in Ukraine. In Georgia’s case, this narrative resonates with a portion of the population that is skeptical of foreign assistance, harbors anti-Western sentiments, and views the reforms necessary for liberal democracy as interference in the country’s internal affairs. By exploiting these fears, the “Global War Party” narrative reinforces a sense of national self-preservation, which in turn strengthens support for the ruling party.
Conspiracy theories are frequently employed as a defensive mechanism against criticism. When a political party or figure faces public scrutiny, such theories can redirect attention to unrelated issues. In the case of Georgia’s ruling party, the “Global War Party” narrative serves to shift the focus away from tangible domestic concerns, setting the party’s agenda as the primary topic of debate. After twelve years in power, Georgian Dream lacks a clear record of success, making their future prospects appear weak when viewed through this lens. Consequently, they attribute any failures in domestic or foreign policy to vague, influential international forces: the “Global War Party.” Simultaneously, this narrative dominates the discourse to such an extent that it leaves little room for other political actors to set their own agendas or engage in meaningful discussions on different issues. As a result, the election campaign becomes devoid of intellectual or ideological debate, with the conversation largely revolving around fear-based narratives.
Finally, conspiracy theories often rely on “us versus them” dynamics, fostering an environment of polarization. They enable politicians to create clear distinctions between an in-group (supporters) and an out-group (opponents), reducing complex political realities to simplistic, black-and-white narratives. The “Global War Party” narrative in Georgia exemplifies this by presenting a false dichotomy: it suggests that peace is guaranteed by the ruling party, while war and chaos are inevitable if the opposition takes power. This strategy not only strengthens the ruling party’s core voter base, particularly in polarized societies, but also frames political opponents and external actors as existential threats to the nation’s stability.
Conspiracy theories rooted in fear are not a new phenomenon and tend to be particularly effective during pre-election periods. Elections often amplify uncertainties about the future, making voters more vulnerable to narratives that evoke fear or a sense of impending crisis. Similar strategies have recently been employed in various countries, such as Hungary and Slovakia, where populist or nationalist parties frame elections as existential moments for national security and survival. In doing so, political elites position themselves as the final line of defense against foreign control or globalist conspiracies, reinforcing their leadership as essential for the protection of the nation.
In conclusion, the use of conspiracy theories in pre-election campaigns serves as a tactic for political actors to mobilize support, deflect criticism, and deepen societal divisions. In Georgia, the “Global War Party” narrative exemplifies how these strategies can be exploited, with the content of the narratives being manipulated and adjusted to fit the ruling party’s agenda.