ივანიშვილი VS ოცნების ლიდერები – ვინ ვის ადანაშაულებს ივანიშვილის ფინანსურ შანტაჟში?
ბიძინა ივანიშვილი ამბობს, რომ მმართველ გუნდს ფინანსურ შანტაჟში აშშ და ევროკავშირი არასდროს დაუდანაშაულებია. რას ამბობდნენ ქართულ ოცნების ლიდერები?
"აშშ-ის საელჩო ვერ დაასახელებს ვერც პირადად ჩემი და ვერც ქართული ოცნების რომელიმე სხვა ლიდერის განცხადებას, სადაც ჩვენ ფინანსურ შანტაჟში აშშ-ს ან ევროკავშირს ვადანაშაულებთ", ეს ამონარიდია ქართული ოცნების დამფუძნებლისა და საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის განცხადებიდან, რომელიც მან 1 ოქტომბერს გააკეთა. ამ განცხადებით ბიძინა ივანიშვილი "კრედიტ სუისთან" დაკავშირებით საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს ფეისბუქ პოსტს გამოეხმაურა. საელჩომ სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ ივანიშვილი "კრედიტ სუისთან" დაკავშირებით ქართველებს სრულიად სხვა ამბავს უყვებოდა. "ბიძინა ივანიშვილმა იცის, რომ "კრედიტ სუისთან" დაკავშირებული ფული ბერმუდისა და სინგაპურის სასამართლოების ხელშია და არა - ამერიკის. რატომ უყვება ის ქართველებს სხვა ამბავს?" - ეწერა საელჩოს პოსტში.
ბიძინა ივანიშვილი "კრედიტ სუისს" რამდენიმე იურისდიქციაში ედავება და ბანკისგან დაახლოებით 800 მილიონ დოლარს ითხოვს. მისი თქმით, ფინანსისტ პატრის ლესკოდრონის ქმედებებით ის მნიშნელოვნად დაზარალდა.
ქართველი მილიარდერი აცხადებს, რომ "კრედიტ სუისში" მისი ოჯახის ანგარიშებზე მთლიანი ზარალი 1,2 მილიარდ დოლარზე მეტია.
დავის მორიგი ეტაპი კი რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ დაიწყო. გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ბანკმა ბიზნესმენის კუთვნილი 3.54 მილიარდი დოლარის ოდენობის ანგარიში გაყინა იმ მიზეზით, რომ თანხები შესაძლოა, რუსული წარმოშობის ყოფილიყო.
ვრცელ განცხადებაში, რომელიც ბიძინა ივანიშვილმა საელჩოს ფეისბუქ პოსტის საპასუხოდ გაავრცელა, წერდა, რომ როდესაც საბანკო ანგარიშის ძარცვასა და ფინანსურ შანტაჟზე საუბრობდნენ, ოცნების ლიდერები ყოველთვის აკონკრეტებდნენ, რომ ამ შანტაჟის უკან არა აშშ ან ევროკავშირი, არამედ ის ძალები იდგნენ, რომლებსაც გლობალურ ომის პარტიად მოიხსენიებდნენ.
"ფინანსურ შანტაჟში აშშ ან ევროკავშირი ჩვენ მაშინაც კი არ დაგვიდანაშაულებია, როდესაც "კრედიტ სუისმა" თანხის არგადმორიცხვის მორიგ საბაბად ევროპარლამენტის მიერ მიღებული რეზოლუცია გამოიყენა. მეტიც, არაერთგზის დავაზუსტეთ, რომ გლობალურ ომის პარტიაში არც აშშ-ს და არც ევროკავშირს არ ვგულისხმობდით, თუმცა, იქვე ვაკონკრეტებდით, რომ გლობალურ ომის პარტიას აქვს პრინციპული გავლენა პოლიტიკოსებსა და ბიუროკრატებზე როგორც აშშ-ში, ისე ევროკავშირში”, განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა.
ქართული ოცნების ლიდერები ხშირად არათუ აკონკრეტებდნენ, რომ “შანტაჟის” უკან აშშ და ევროკავშირი იდგა, არამედ პირიქით, დასავლელ პარტნიორებს ივანიშვილის ძარცვაში პირდაპირ ადანაშაულებდნენ.
ვის ადანაშაულებენ ქართული ოცნების ლიდერები ივანიშვილის “ძარცვაში”?
ევროპარლამენტი
2022 წლის ნოემბერში, ირაკლი კობახიძემ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში განაცხადა, რომ ბიძინა ივანიშვილს მუდმივად ემუქრებიან.
"ხან EPP, ხან ევროპარლამენტში ემუქრებიან… მისგან ელიან რაღაცას და იმის გამო, რომ ამ რაღაცას არ აკეთებს, ანუ არ ბრუნდება მისი ნების წინააღმდეგ პოლიტიკაში რაღაცის გასაკეთებლად, ამის გამო მიდის მასზე შანტაჟი არაფორმალური მეთოდებით, ანუ მოქმედებს ერთგვარი არაფორმალური სანქციები. მას გაჩერებული აქვს თანხები შვეიცარიაში", – ამბობდა პრემიერმინისტრი ირაკლი კობახიძე და მიანიშნებდა, რომ ევროპარლამენტში ივანიშვილისგან რუსეთის წინააღმდეგ მეორე ფრონტის გახსნას ითხოვდნენ.
დედაქალაქის მერმა კი პირდაპირ თქვა, რომ "დე-ფაქტო სანქცირებულ" ბიძინა ივანიშვილს საკუთარ ფულს იმიტომ არ უბრუნებენ, რომ მეორე ფრონტი გახსნას რუსეთის წინააღმდეგ.
"ჩნდება კითხვა – ვინ ან რატომ აჩერებს აღნიშნულ თანხებს, რატომ არ უბრუნებს ადამიანს თავის ფულს? ბიძინა ივანიშვილი არის დე-ფაქტო სანქცირებული. მას აშანტაჟებენ ქვეყნის ბედით, რომ გავხსნათ მეორე ფრონტი, შევუერთდეთ სანქციებს", – განაცხადა კალაძემ.
ევროპარლამენტი ევროკავშირის საკანონმდებლო ორგანოა და ორგანიზაციის ერთ-ერთი წამყვანი ინსტიტუტია. ევროპარლამენტი ევროპის კავშირის საბჭოსთან ერთად ევროპულ კანონმდებლობას იღებს. მის წევრებს ევროკავშირის ქვეყნების მოქალაქეები პირდაპირი საყოველთაო კენჭისყრით 5 წელიწადში ერთხელ ირჩევენ. ევროპარლამენტის წინააღმდეგ კობახიძის განცხადებები კი ივანიშვილის შანტაჟში ევროკავშირის დადანაშაულების ტოლფასია.
აშშ
2024 წლის აპრილში ჟურნალისტებმა ქართული ოცნების აღმასრულებელ მდივანსა და საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერს, მამუკა მდინარაძეს ჰკითხეს, ელოდებოდა თუ არა სანქციებს დასავლელი პარტნიორებისგან, რადგან მასობრივი პროტესტისა და მკაცრი საერთაშორისო კრიტიკის მიუხედავად ქართული ოცნება რუსული კანონის მიღებაზე უარის თქმას არ აპირებდა. მაშინ მდინარაძემ დასავლელ პარტნიორებზე დასმულ ამ შეკითხვას ასე უპასუხა: "ბიძინა ივანიშვილი მეტი რა უნდა დაასანქცირონ, ორი მილიარდი რომ გაჩერებულიყო, ამისთვის შვეიცარიის ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული ბანკი გააკოტრეს და ფაქტობრივი სანქციების ქვეშ არის ეს ადამიანი".
მსგავსი კომენტარი არაერთხელ ჰქონდა გაკეთებული პრემიერმინისტრსაც. ირაკლი კობახიძემ ნიუ -იორკში ქართველ ჟურნალისტებთან შეხვედრისას თქვა, რომ ივანიშვილის წინააღმდეგ შანტაჟი ახლა სანქციების შესაძლო დაწესებით გრძელდება.
"გრძელდება შანტაჟი ბატონი ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ. იცით, რომ ის ისედაც არის დე ფაქტო სანქციების ქვეშ, მას აქვს გაყინული ევროპაში 2 მლრდ აშშ დოლარი, თუმცა ახლა შანტაჟი გრძელდება უკვე სხვა ფორმით, ისმენთ მუქარას ფორმალური სანქციების დაწესებაზე. ვერც ასე და ვერც ისე ეს ადამიანები ვერ მიაღწევენ მიზანს", თქვა კობახიძემ.
კობახიძის თქმით, ის პირები თუ ინსტიტუტები, რომლებიც პასუხისმგებელი არიან ივანიშვილისთვის გაყინულ 2 მლრდ აშშ დოლარზე, ახლა შანტაჟს სანქციების დაწესების მუქარით აგრძელებენ. მოსალოდნელი სანქციების შესახებ ინფორმაცია კი ძირითადად შეერთებული შტატების უმაღლესი დონის წარმომადგენლებისგან ვრცელდება.
22 სექტემბერს ამერიკის ხმამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ აშშ-ს ქართული ოცნების დამფუძნებლის ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციები აქვს შემუშავებული და მის უახლოეს მომავალში დაწესებას განიხილავს. ამერიკის ხმის ცნობით, ეს ინფორმაცია, ამერიკის მთავრობის მაღალი თანამდებობის ორმა პირმა და ადმინისტრაციასთან დაახლოებულმა კიდევ ორმა წყარომ დაუდასტურა.
მანამდე კი სანქციებზე ილაპარაკა სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა. 16 სექტემბერს, აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტმა სანქციები დაუწესა ორ ქართველ თანამდებობის პირს – შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის უფროსს, ზვიად ხარაზიშვილს (ხარება) და მის მოადგილე მილერი ლაგაზაურს, ასევე ალტ-ინფოსთან ასოცირებულ კონსტანტინე მორგოშიას და ზურაბ მახარაძეს. აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა სავიზო შეზღუდვები ასევე დაუწესა 60-ზე მეტ ქართველსა და მათ ოჯახის წევრებს, რომლებიც "პასუხისმგებელნი ან თანამონაწილენი არიან საქართველოში დემოკრატიის შელახვაში".
ენტონი ბლინკენმა დააანონსა, რომ ეს პროცესი ამით არ დასრულებულა და შეერთებული შტატები საპასუხო ზომების მიღებაზე მუშაობას გააგრძელებს.
ევროპული ბანკები
ევროპულ ბანკებს ივანიშვილის გაძარცვაში ადანაშაულებს კახა კალაძეც. ქართული ოცნების გენერალურმა მდივანმა და თბილისის მერმა უცხოურ ბანკებში საკუთარი აქტივები გაანულა და ამბობს, რომ ევროპულ ბანკებს აღარ ენდობა მას შემდეგ, რაც მათ ბიძინა ივანიშვილი "გაძარცვეს".
"ბიძინა ივანიშვილი დასანქცირებულია. რეალობა სახეზეა. ადამიანს, რომელმაც მოიგო ყველანაირი სასამართლო, თანხებს არ უბრუნებენ. ეს არის პოლიტიკური გადაწყვეტილება. სამწუხაროდ, დღევანდელ მსოფლიოში არანაირი სამართლიანობა არ არსებობს. ჯერ ნახეთ, ივანიშვილის მიმართ რა დამოკიდებულება აქვთ და რა უქნეს. გაძარცვეს. სრული ამ სიტყვის მნიშვნელობით გაძარცვეს. რატომ უნდა ვენდო? რა თქმა უნდა, არ ვენდობი", — თქვა კახა კალაძემ.
რას ამბობს ხალხის ძალა?
მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ოცნების ლიდერების განცხადებებში პირდაპირ იკითხება მათი განზრახვა, ივანიშვილისა და “კრედიტ სუისის” დავაში, დასავლეთი დაადანაშაულოს, ისინი შედარებით ფრთხილი რიტორიკით გამოირჩევიან. იმას, რასაც პირდაპირ არ ამბობენ კობახიძე, კალაძე, ივანიშვილი და სხვა ლიდერები, მკაფიოდ და პირდაპირ აცხადებენ ხალხის ძალაში.
ეს პოლიტიკური გაერთიანება 2022 წელს ფორმალურად გამოეყო ქართულ ოცნებას და მას შემდეგ თავი დაგვამახსოვრა ისეთი ნაბიჯებითა და განცხადებებით, რომლებიც ქართულ ოცნებას პოლიტიკურ სვლებს უადვილებს. მაგალითად, ფორმალურად, "უცხოური გამჭვირვალობის შესახებ" კანონი სწორედ ხალხის ძალამ შეიმუშავა და დააინიცირა კიდეც 2023 წელს, თუმცა ოცნების ლიდერებს არაერთხელ უთქვამთ, რომ სინამდვილეში ეს მათი ინიციატივა იყო. გარდა ამისა, ხალხის ძალის ლიდერები ქართული ოცნების 2024 წლის საპარლამენტო სიის მოწინავე პოზიციებზეც მოხვდნენ,
ხალხის ძალა განსაკუთრებით აქტიურია ივანიშვილისა და “კრედიტ სუისის” დავასთან დაკავშირებით. ამ პოლიტიკური ძალის ლიდერები ივანიშვილის შანტაჟში არა მხოლოდ დასავლეთს ადანაშაულებდნენ, არამედ, ამ დავის გამო სპეციალური განცხადებით ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების პერსპექტივის გადახედვასააც ითხოვდნენ.
"ვუერთდებით ცალკეული ექსპერტების მოწოდებებს იმის შესახებ, რომ საჭიროა ფართო დისკუსიის გაშლა ყველა თემაზე, რომელიც ევროკავშირში მიმდინარე პროცესებს, მის ღირებულებით ტრანსფორმაციას და, აქედან გამომდინარე, ევროკავშირში საქართველოს პერსპექტივას უკავშირდება", – წერია 2023 წელს ხალხის ძალის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

Date: 7 October 2024
Bidzina Ivanishvili claims that the ruling party has never accused the US or the European Union of financial blackmail. But what have Georgian Dream leaders actually said?
“The US Embassy cannot point to any instance where I, personally, or any other leader of Georgian Dream, accused the US or the European Union of financial blackmail.” This excerpt is from a statement released by Bidzina Ivanishvili, founder and honorary chairman of Georgian Dream, on October 1. Ivanishvili’s statement was a response to a Facebook post by the US Embassy in Georgia regarding the Credit Suisse case.
Earlier that day, the US Embassy posted on social media, questioning why Ivanishvili was misleading the Georgian public about the Credit Suisse case. “Bidzina Ivanishvili knows that the money related to Credit Suisse is tied up in courts in Bermuda and Singapore, not the US. So why is he telling Georgians a different story?” the embassy’s post stated.
Bidzina Ivanishvili is suing Credit Suisse in multiple jurisdictions, seeking approximately $800 million in damages. He argues that the actions of ex-banker Patrice Lescaudron resulted in significant financial harm. The Georgian billionaire claims that his family’s accounts at Credit Suisse have incurred total losses exceeding $1.2 billion.
The next phase of the dispute began following Russia’s invasion of Ukraine, when reports emerged that the bank had frozen an account belonging to Ivanishvili, valued at $3.54 billion.The account was frozen due to suspicions that the funds might be of Russian origin.
In his lengthy statement responding to the US Embassy’s Facebook post, Ivanishvili emphasized that when Georgian Dream leaders spoke of bank account theft and financial blackmail, they never implicated the US or the European Union. Instead, they consistently attributed the blackmail to what they called the “Global War Party.”
“We did not accuse the US or the European Union of financial blackmail, even when Credit Suisse used a European Parliament resolution as another excuse to withhold the money. In fact, we’ve repeatedly clarified that by the Global War Party, we did not mean the US or the EU,” said Bidzina Ivanishvili. “However, we did specify that the Global War Party has significant influence over politicians and bureaucrats both in the US and the European Union.”
In fact, the leaders of Georgian Dream have not only suggested that the US and the European Union were behind the “blackmail,” but have also directly accused Western partners of orchestrating Ivanishvili’s financial robbery.
Who do the leaders of Georgian Dream blame for Ivanishvili’s “robbery”?
In November 2022, Irakli Kobakhidze stated on the Georgian Public Broadcaster that Bidzina Ivanishvili was under constant threat. “Sometimes it’s the EPP, sometimes they threaten him in the European Parliament.… They expect something from him, and because he refuses—because he won’t re-enter politics against his will—they are resorting to informal means of blackmail, essentially imposing informal sanctions. His money is parked in Switzerland,” Kobakhidze said, implying that Ivanishvili had been pressured by the European Parliament to open a second front against Russia.
A few days ago, Tbilisi’s mayor Kakha Kaladze spoke openly again about the “pressure to open a second front.” He stated that the “de facto sanctioned” Ivanishvili is being denied access to his own money due to political blackmail aimed at compelling him to open a second front against Russia.
“The question arises: who or what is blocking these funds, and why hasn’t he received his money back? Bidzina Ivanishvili is de facto sanctioned. They are blackmailing him with the fate of the country, pressuring him to open a second front and to join the sanctions,” said Kaladze.
The European Parliament, one of the EU’s key institutions, passes legislation together with the Council of the European Union. Its members are elected by citizens of EU member states through direct universal suffrage every five years. The statements made by Kobakhidze and other leaders against the European Parliament amount to accusations that the EU is attempting to blackmail Ivanishvili.
In April 2024, journalists asked Mamuka Mdinaradze, the executive secretary of Georgian Dream and leader of the party’s parliamentary faction, whether he anticipated sanctions from Western partners. This inquiry followed the party’s decision to proceed with adopting the so-called Russian law despite widespread protests and strong international criticism. In response to a question about the country’s Western partners, Mdinaradze stated: “What more can Bidzina Ivanishvili be sanctioned for? Two billion have been frozen, they bankrupted one of Switzerland’s most successful banks because of this, and he is effectively under sanctions.”
The Prime Minister has also made similar statements on multiple occasions. During a meeting with Georgian journalists in New York, Irakli Kobakhidze remarked that this blackmail against Ivanishvili would continue with the announcement of sanctions.
“The blackmail against Mr. Bidzina Ivanishvili continues. He is already under de facto sanctions, with $2 billion frozen in Europe. Now, this blackmail is taking on a new form, as we are hearing threats of formal sanctions. These individuals will not achieve their goal,” Kobakhidze stated.[MC1]
On September 22, Voice of America (VoA) reported that the United States had developed sanctions against Ivanishvili and was considering imposing them in the near future. According to VoA, this information was confirmed by two high-ranking US government officials and two additional sources close to the administration.
Prior to this, Secretary of State Antony Blinken had addressed the issue of sanctions. On September 16, the US Treasury Department imposed sanctions on two Georgian officials: Zviad Kharazishvili (Kharaba), head of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs, and his deputy, Miller Lagazauri. Sanctions were also applied to Konstantine Morgoshia and Zurab Makharadze, who are associated with “Alt-Info.” Additionally, the US State Department imposed visa restrictions on over sixty Georgians and their family members deemed to be responsible for, or contributing to, the undermining of democracy in Georgia.
Blinken stated that this process was not over and that the United States would “continue to consider additional actions in response.”
Kakha Kaladze has accused European banks of robbing Bidzina Ivanishvili. The general secretary of Georgian Dream and mayor of Tbilisi removed his own assets from foreign financial institutions, stating that he no longer trusts them following their alleged “robbery” of Ivanishvili.
“Bidzina Ivanishvili has been sanctioned. The reality is clear: a person who has won various lawsuits still cannot reclaim his money. This is a political decision. Unfortunately, there is no justice in today’s world. Just look at how they have treated Ivanishvili and what has been done to him. He has been robbed, in every sense of the word. Why should I trust them? Of course, I don’t trust them,” said Kaladze.
Despite the leaders of Georgian Dream explicitly blaming the West in the dispute between Ivanishvili and Credit Suisse, they maintain a relatively cautious tone. However, what Kobakhidze, Kaladze, and Ivanishvili imply indirectly is explicitly stated by the People’s Power movement.
This political union formally separated from Georgian Dream in 2022, yet it has consistently made decisions and statements that align with the political agenda of Georgian Dream. For instance, the law on Foreign Influence was officially developed by People’s Power, although Georgian Dream leaders have admiited that it was actually their initiative. Additionally, leaders of People’s Power occupy prominent positions on the 2024 parliamentary list for Georgian Dream.
People’s Power has been particularly vocal in the dispute between Ivanishvili and Credit Suisse. Its leaders have not only accused the West of blackmailing Ivanishvili but also issued a special statement calling for a reassessment of Georgia’s EU membership prospects in light of the ongoing dispute.
“We support the calls from individual experts for a broad discussion on all issues related to the ongoing developments within the European Union, including its value transformation and, consequently, Georgia’s future within the EU,” reads a 2023 statement issued by People’s Power.
Historically, the anti-Western narrative developed within the Soviet Union painted the Western world as an evil, immoral empire characterized by interference in the internal affairs of other countries and causing destabilization or conflict. In the post-Soviet space, the enduring influence of these narratives has been amplified by pro-Russian and ultra-nationalist forces, which have continuously worked to undermine the pro-Western orientation of countries like Georgia. At the same time, Russia’s strategic disinformation campaigns have played a critical role in portraying Western liberalism as incompatible with Georgia’s Orthodox Christian values and national identity.
However, this dual strategy is not unique to Georgia: it reflects a broader pattern seen in illiberal regimes, where political elites use Western integration as a bargaining chip for leveraging the local pro-Western electorate, without fully committing to the reforms associated with it. In this context, anti-Western narratives within the country have coexisted together with publicly acclaimed, albeit selective, engagement with the West and EU integration processes. At the same time, after Russia’s aggressive invasion of Ukraine, the ruling political elite in Georgia has been moving further away from the West in both its international and local political appeals. In terms of the latter, the anti-Western sentiments, discrediting of liberal democracy, and framing of Western values as conflicting with Georgian ones have defined the contemporary anti-Western discourse. This discourse, in turn, creates the necessary ground for local legislative changes adopted with anti-Western pathos to be portrayed as the defense of Georgian values, making the rejection of Western liberalism synonymous with patriotic duty.