"ომი საქართველომ დაიწყო" და სხვა დეზინფორმაციული ნარატივები წინასაარჩევნო კამპანიაში
პროექტი Fojo Media Institute-ის მხარდაჭერით, საგამოძიებო მედია ლაბისა (IML) და საქართველოს უნივერსიტეტის უსაფრთხოების, პოლიტიკისა და ნაციონალიზმის კვლევის ცენტრის (UGSPN) მზადდება.
მედია ანალიზი
14 აგვისტოს ქართული ოცნების პოლიტსაბჭომ განცხადება გაავრცელა სადაც ნათქვამია
"არ შეიძლება არ გავიხსენოთ, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის დაწყება მათ [ნაცმოძრაობა] ჯერ ევროსაბჭოს რეზოლუციის ხელმოწერით, ხოლო შემდეგ ტალიავინის დასკვნაზე დათანხმებით აღიარეს, ხოლო რუსეთის სამხედრო ინტერვენცია საპასუხო და სამართლებრივად დასაბუთებულ ქმედებად გამოაცხადეს".
მალევე, 15 სექტემბერს იგივე ნარატივი გაჟღერდა პროსახელისუფლებო მედია საშუალება POSTV-ზეც:
"ნაცმოძრაობის სახელით 2008 წლის აგვისტოს ომის დაწყება აღიარეს და დოკუმენტს ხელი მოაწერეს: გიორგი კანდელაკმა, ჩიორა თაქთაქიშვილმა, გიორგი გაბაშვილმა, გივი თარგამაძემ და  აკაკი მინაშვილმა".
ანალოგიური ნარატივი გაიმეორა საქართველოს პრემიერმინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ 17 სექტემბერს გამართულ ბრიფინგზე, სადაც  განაცხადა:
"ომი სააკაშვილის რეჟიმმა დაიწყო, რასაც მოგვიანებით, თვითონ სააკაშვილის რეჟიმის ლიდერებმა ხელი მოაწერეს. ალბათ, იცნობთ ევროსაბჭოს რეზოლუციას, სადაც გარკვევით წერია, რომ 7 აგვისტოს ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებები სააკაშვილის რეჟიმმა დაიწყო და მერე იქვე წერია, რომ ამას რუსეთის საპასუხო შეტევა მოჰყვა".
იგივე ნარატივი გაიმეორა მმართველი პარტიის ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმაც, ქვემო ქართლში, 19 სექტემბერს წინასაარჩევნო კამპანიის ფარგლებში სიტყვით გამოსვლის დროს, სადაც აღნიშნა
"2008 წლის ომი, გარე დაკვეთით, სწორედ ნაციონალებმა დაიწყეს, თუმცა, არცერთ მათგანს მცდელობაც კი არ ჰქონია, თავი ემართლებინა".
სოხუმის დაცემის დღეს პრემიერმინისტრმა კობახიძემ მსგავსი გზავნილები გააჟღერა:
"2008 წელს ომი დაიწყო სააკაშვილის რეჟიმმა, რაც მოგვიანებით აღიარა ევროსაბჭოს რეზოლუციის ხელმოწერით. სააკაშვილის რეჟიმმა დაიწყო და მერე ხელი მოაწერა დასკვნას, ევროსაბჭოს რეზოლუციას, სადაც წერია, რომ სააკაშვილის რეჟიმის თავდასხმას უპასუხა საპასუხო იერიშით რუსეთის ფედერაციამ... ომში დამნაშავე როგორ არ არის, [რუსეთმა] ოკუპაცია განახორციელა ჩვენი ტერიტორიების, მაგრამ ომი დაიწყო სააკაშვილის რეჟიმმა".
სინამდვილეში, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციაში ომის დაწყებაში რომელიმე მხარე დადანაშაულებული არაა.  მერვე პუნქტში განხილულია ომის დაწყების საკითხი, სადაც აღნიშნულია:
"ასამბლეას სწამს, რომ შერიგების წინაპირობა არის სიმართლე. ვინაიდან ფაქტები იმის შესახებ, თუ როგორ დაიწყო ომი, ვერ თანხმდება ვერცერთი მხარის მხრიდან, ეს ფაქტები უნდა დადგინდეს ობიექტურად, დამოუკიდებელი საერთაშორისო გამოძიების მიერ. საქართველოს ხელისუფლება მიესალმება ამგვარი საერთაშორისო გამოძიების წარმოებას და პარლამენტის რუსი წევრებიც აცხადებენ, რომ არ იქნებიან ამგვარი შეთავაზების წინააღმდეგნი. გამოძიება არ უნდა შემოიფარგლოს ომის დაწყების მომენტით და უნდა ფოკუსირდეს ასევე იმ წლებზე, რომლებმაც კონფლიქტამდე მიგვიყვანა".
რეზოლუციის ის ნაწილი, რომელსაც სახელისუფლებო საშუალებები ომის დაწყების აღიარებად წარმოაჩენენ, სინამდვილეში ეხება მხოლოდ კონფლიქტის ესკალაციის ახალ, სრულმასშტაბიან ფაზაზე გადასვლას. რეზოლუციის მე-4 და მე-5 პუნქტებში წერია, რომ ომის დაწყებას წინ უძღოდა მნიშვნელოვანი ესკალაცია, უსაფრთხოების მდგომარეობის გაუარესება და სამხედრო ძალის გამოყენება იქცა ერთ-ერთ შესაძლებელ სცენარად მხარეებისთვის.
ევროსაბჭოს რეზოლუცია არა მხოლოდ უარყოფს საქართველოს მხარის პასუხისმგებლობას ომის დაწყებაზე, არამედ წარმოადგენს ერთ-ერთ პირველ საერთაშორისო დოკუმენტს, სადაც მკაცრად არის დაგმობილი ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარება. რეზოლუციაში აღნიშნულია რუსეთის ქმედებები, როგორც ოკუპაცია და ხაზგასმულია რუსეთის მიერ იმ ტერიტორიებზე ეთნიკური წმენდის აღკვეთის უუნარობა, სადაც ეფექტურ კონტროლს რუსული სამხედრო ძალები ახორციელებდნენ. აღსანიშნავია ისიც, რომ დოკუმენტის საბოლოო კენჭისყრისას რუსეთის დელეგაციამ მის წინააღმდეგ მისცა ხმა, რადგან მასში გამოთქმული ბრალდებები მიუღებელი აღმოჩნდა რუსული მხარისთვის.
რეზოლუციაში არ არის მითითებული, რომ ომი საქართველომ დაიწყო, ამიტომ ირაკლი კობახიძისა და მმართველი პარტიის სხვა ლიდერების განცხადებები ევროსაბჭოს რეზოლუციაზე დაყრდნობით, თითქოს 2008 წლის ომი საქართველომ დაიწყო და იმჟამინდელმა ხელისუფლებამ ეს ყველაფერი აღიარა, არ შეესაბამება რეალობას და წარმოადგენს დეზინფორმაციულ ნარატივს, რომელიც არ ითვალისწინებს დოკუმენტის ნამდვილ შინაარსსა და კონტექსტს.
ომის დაწყების თარიღით მანიპულაცია
პრემიერმინისტრი, ირაკლი კობახიძე აგვისტოს ომის 16 წლისთავთან დაკავშირებით მუხათგვერდში 7 აგვისტოს ნაცვლად 8 აგვისტოს მივიდა და აღნიშნა:
"არ მგონია, რომ თარიღთან დაკავშირებით ეს სპეკულაციები იყოს სერიოზული. გახსოვთ, რომ ჩვენი პოლიტიკური ოპონენტები ამ თარიღს აღნიშნავდნენ წლების განმავლობაში 8 აგვისტოს და რამდენიმე წლის შემდეგ გადაწყვიტეს, რომ თურმე 7 აგვისტოს დაწყებულა ომი. ეს სპეკულაციებია, რომლებსაც არ აქვს საფუძველი, ერთადერთი მიზანი არის ის, რომ რაღაცნაირად გახლიჩონ ამ ყველაფერშიც საზოგადოება".
ასევე, მმართველმა პარტიამ 7 აგვისტოს განცხადება გამოაქვეყნა სადაც მაშინდელი ხელისუფლება ომის დაწყების თარიღის ხელოვნური ცვლილებაში დაადანაშაულა:
"ნაციონალური მოძრაობა ომის დაწყების თარიღად 8 აგვისტოს ასახელებდა და მათი მხრიდან პროტოკოლური ღონისძიებებიც სწორედ ამ დღეს სრულდებოდა. რამდენიმე წლის წინ კი, რადიკალურმა ოპოზიციამ გადაწყვიტა თარიღი შეეცვალა და მან ომის დაწყების დღედ 7 აგვისტო გამოაცხადა".
აღსანიშნავია, რომ მმართველი გუნდის სხვა წევრებიც და მხარდამჭერებიც ომის დაწყების თარიღად 8 აგვისტოს მოიაზრებენ.
რეალურად, საქართველოს მაშინდელი ხელისუფლება ომის დაწყების თარიღად თავიდანვე 7 აგვისტოს ასახელებდა. ამის დადასტურება იყო 2009 წლის აგვისტოში ორგანიზებული ღონისძიება, რომელიც ომის დაწყების წლისთავს ეძღვნებოდა და 7 აგვისტოს გაიმართა.
დამატებით, აღსანიშნავია, რომ 2009 წლის 6 აგვისტოს, აგვისტოს ომის წლისთავთან დაკავშირებით, საქართველოს ხელისუფლებამ გამოაქვეყნა ანგარიში, სადაც დეტალურადაა აღწერილი ომის დაწყების მოვლენები. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 7 აგვისტოს გამთენიისას, 03:41 საათზე, რუსული არმიის დაახლოებით 150 ერთეული ჯავშანტექნიკა და სატვირთო მანქანა როკის გვირაბის გავლით საქართველოს ტერიტორიაზე შემოვიდა. ამის საპასუხოდ, საქართველოს შეიარაღებულმა ძალებმა საარტილერიო ცეცხლი მხოლოდ იმავე დღეს, 23:50 საათზე გახსნეს უმაღლესი მთავარსარდლის ბრძანებით. შესაბამისად, ქართული მხარის ოფიციალური პოზიცია ომის დაწყების თარიღთან დაკავშირებით ყოველთვის იყო 7 აგვისტო, რაც ემთხვევა რუსული სამხედრო ძალების როკის გვირაბის გადმოკვეთისა და საქართველოს ტერიტორიაზე შემოჭრის დროის მონაცემებს. აღსანიშნავია ისიც, რომ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი ომის წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას 7 აგვისტოს ატარებდა.
უფრო მეტიც, ევროსაბჭოს რეზოლუციის მე-4 პუნქტში გარკვევით წერია, რომ ომის დაწყების თარიღი არის 2008 წლის 7 აგვისტო, თუმცა, იქვე აღნიშნავს, რომ "ის წარმოადგენდა დაძაბულობის მნიშვნელოვანი ესკალაციის შედეგს, რომელიც, თანდართული პროვოკაციებითა და შედეგად, უსაფრთხოების მდგომარეობის გაუარესებით, დაიწყო გაცილებით უფრო ადრე".
ომის დაწყების თარიღად 8 აგვისტოს დასახელება რუსული პროპაგანდის ნაწილია, რადგან რუსეთი არ აღიარებს 7 აგვისტოს საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლას, არამედ მათი თქმით "კონტრშეტევა" მხოლოდ 8 აგვისტოს საქართველოს ცხინვალის რეგიონში "შეჭრის" შემდეგ დაიწყეს.
დასავლეთმა საქართველო 2008 წელს ჰუმანიტარული წყლის ანაბარა მიატოვა
დეზინფორმაციულ გზავნილს, თითქოს ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს "წყლით და პამპერსით" დაეხმარა, პრორუსული ჯგუფები და მმართველი პარტიის მხარდამჭერები წლებია, აჟღერებენ.
15 აგვისტოს გოგა ხაინდრავამ, კინორეჟისორმა და ქართული ოცნების მხარდამჭერმა მსგავსი ნარატივი ისევ გააჟღერა
"საზოგადოებამ უნდა გაიაზროს, რომ ამერიკა და ნატო ქართულ ჯარს იმისათვის წვრთნიდნენ, რომ საკუთარი უსაფრთხოებისა თუ მიზნებისათვის გამოეყენებინათ. ამიტომ იყო, რომ ჯერ სხვადასხვა მისიებში გამოიყენეს, შემდეგ, 2008 წელს, პროვოცირებულ ომში, ჰუმანიტარული წყლის ანაბარა მიატოვეს".
სინამდვილეში, სწორედ ამერიკის შეერთებული შტატები იყო ის სახელმწიფო, რომელმაც საქართველოს დასახმარებლად პირველმა გადადგა ნაბიჯები.
9 აგვისტოს აშშ დაეხმარა საქართველოს, ერაყიდან 800-ზე მეტი ჯარისკაცი და 11 ტონა ტვირთი საქართველოში გადმოეყვანა. ასევე:
1. 13 აგვისტოს აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯორჯ ბუშმა განაცხადა, რომ ამერიკა საქართველოს დასახმარებლად ჰუმანიტარულ მისიას იწყებდა, რისთვისაც ამერიკის საჰაერო და საზღვაო ძალებს გამოიყენებდა. აღნიშნული გეგმის მთავარი მიზანი იყო, რომ თბილისის აეროპორტი და საზღვაო პორტები დაეცვა რუსეთის შემდგომი თავდასხმისაგან.
2. ჰუმანიტარული მისიის ფარგლებში საქართველოში შემდეგი ხომალდები შემოვიდნენ: Arleigh Burke, რომელიც აღჭურვილია RIM-67 Standard ER (SM-1ER/SM-2ER) ტიპის რაკეტების გამშვები სისტემით და ჰარპუნის ტიპის რაკეტებით, ასევე, Mark 32 USS Mount Whitney (LCC/JCC 20) Blue Ridge და Hamilton კლასის სანაპირო დაცვის კატარღა USCGC Dallas (WHEC-716).
3. ამერიკის შეერთებული შტატები იყო პირველი ქვეყანა, რომელმაც საქართველოს მყისიერი ფინანსური მხარდაჭერა გამოუცხადა რასაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის 750 მილიონიანი დახმარება მოჰყვა. უფრო მეტიც, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ (USAID) კონფლიქტით დაზარალებულ 10,000-მდე ადამიანისთვის საჭირო გადაუდებელი დახმარებისათვის 250,000 აშშ დოლარი გამოიყო.
4. 12 აგვისტოს გაეროს პირველი ჰუმანიტარული მისია განხორციელდა, რომლის ფარგლებშიც საქართველოში 34 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება ჩამოვიდა. ასევე, 12 აგვისტოსვე ამოქმედდა ევროკავშირის სამოქალაქო დაცვის მექანიზმი, რომლის ფარგლებშიც თერთმეტმა ევროპულმა ქვეყანამ  საკვებით, სამედიცინო დახმარებით, საბნებით და თავშესაფრის დახმარება გამოყვეს. უფრო მეტიც, დევნილთა დასახმარებლად ესპანეთმა 500 000 ევრო გამოყო, ხოლო ლატვიის მთავრობამ 20 000 ლატის ღირებულების სამედიცინო დახმარება გამოგზავნა
5. 14 აგვისტოს ესტონეთმა 250 000 ევროს ღირებულების ჰუმანიტარული დახმარება და სამედიცინო პერსონალი გამოგზავნა, ასევე, ჰუმანიტარულ დახმარებასთან ერთად კომპიუტერული ტექნოლოგიების ექსპერტებიც გამოგზავნა, რომლებიც ელექტრონული კომუნიკაციების უსაფრთხოებაზე ეხმარებოდნენ ქართველ სპეციალისტებს.
ამრიგად, ნარატივი, რომელიც ამტკიცებს, რომ დასავლეთი საქართველოს მხოლოდ წყლით და პამპერსით დაეხმარა, მცდარია და რუსული დეზინფორმაციული კამპანიის შემადგენელი ნაწილია.
ომისა და მშვიდობის ინსტრუმენტალიზაცია
ქართული ოცნების მეტა-ნარატივების პროცესის ანალიზის შედეგად ნათლად იკვეთება, თუ რამდენად მკაფიოდ სტრუქტურირებულია მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო საინფორმაციო კამპანია. მათი ძირითადი მესიჯი, რომ „ქართული ოცნების ხელისუფლებაში არყოფნის შემთხვევაში, საქართველოში ომი იქნება“ – არის იმის თვალსაჩინო მაგალითი, თუ როგორ იღებს მიზანში მმართველი პარტია მკაფიო კონტექსტური ფოკუსითა და მარტივი გზავნილებით საზოგადოების კონკრეტულ ჯგუფებს.
ქართული ოცნების წინასაარჩევნო ნარატივში აგრეთვე დომინირებს ზოგადი ბრალდება, რომ ყველა პოლიტიკური ოპონენტი ქვეყანას ომისკენ უბიძგებს. აღნიშნული ნარატივი მხარდაჭერილია ე.წ. “გლობალური ომის პარტიის” მითით, რომელსაც ამ ეტაპზე, მმართველი პარტია არ მიაკუთვნებს რომელიმე კონკრეტულ ქვეყანას ან საერთაშორისო ინსტიტუციას, მაგრამ ამავდროულად აცხადებს, რომ ეს “ჯგუფი” იმდენად გავლენიანია, რომ შეუძლია დასავლეთის პოლიტიკის პროცესის ფორმირება ზე მოახდინოს გავლენა. აგრეთვე, მმართველი პარტია ღიად აცხადებს, რომ საქართველოს ევროკავშირის წევრობის სურვილი არის ერთგვარი კეთილი ნების გამოვლინება და საქართველოს ევროპის კავშირში “ღირსებით” უნდა გაწევრიანდეს, რაც თავისთავად გულისხმობს, რომ მასზე არ უნდა გავრცელდეს გაწევრების ზოგადი სტანდარტები. თუ ევროკავშირში “ღირსებით” გაწევრება არ იქნება შესაძლებელი და ბრიუსელი დაჟინებით მოითხოვს არსებული გაწევრების მოთხოვნების შესრულებას, საქართველო აირჩევს “ღირსების” შენარჩუნებას და უარს იტყვის ევროპის კავშირის წევრობაზე. ამის შემდეგ, მმართველი პარტიის გეგმით, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკა ძირითადად დაეფუძნება მსხვილი საერთაშორისო მოთამაშეების (დასავლეთი, რუსეთი და ჩინეთი) დაბალანსების მცდელობას.
ზემოხსენებული ომი vs. მშვიდობა ნარატივი მმართველი პარტიის საინფორმაციო პროპაგანდის სამ განზომილებას მოიცავს: ომის ბუნებრივი ფსიქოლოგიური შიშის პარალელურად, ქართული ოცნება აჟღერებს ევროკავშირში და ნატო-ში საკუთარი პირობებით დაახლოების გზავნილს და აღნიშნულის არ გამოსვლის შემთხვევაში ქართული ოცნება პოტენციური ზიანის დაბალანსებას ე.წ. სტრატეგიული მიუმხრობლობის ალტერნატივით გვთავაზობს. ზემოხსენებულის გათვალისწინებით, მმართველობის წინა პერიოდებთან შედარებით, ქართული ოცნების მიმდინარე წინასაარჩევნო კამპანია ნამდვილად გამორჩეულია.
კრემლის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის წამოწყებიდან მალევე ქართულმა ოცნებამ საზოგადოებაში ომის შიშის კულტივაცია დაიწყო. თუმცა, მხოლოდ 2023 წლის ბოლოს, 2024 წლის დასაწყისში როდესაც მმართველი პარტიის მიერ ხელოვნურად აგორებულმა ანტი-ლგბტ პროპაგანდამ არ გამოიტანა შედეგი, ძირითადი ადგილი საინფორმაციო სივრცეში დაიკავა ომის შიშის ნარატივმა. ნაწილობრივ ეს გადაწყვეტილება შესაძლოა აიხსნას იმით, რომ ქართული ოცნების მიერ შარლ მიშელის გეგმის და ევროკავშირის 9 რეკომენდაციის ღია საბოტაჟის მიუხედავად, ბრიუსელმა მიანიჭა საქართველოს კანდიდატის ქვეყნის სტატუსი. როგორც ჩანს, მმართველ პარტიას ევროკავშირისგან უფრო ხისტი ნაბიჯების მოლოდინი ჰქონდა, რაც მნიშვნელოვნად დააშორებდა საქართველოს და ევროპის კავშირს და ფაქტობრივად შეაჩერებდა გაწევრების შესახებ მოლაპარაკებებს. ევროკავშირის მხრიდან უფრო ხისტი ზომები მისცემდა ქართულ ოცნებას წევრობისთვის საჭირო ნაბიჯების არგადადგმის ფორმალური დასაბუთების საშუალებას და ამავდროულად მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტში გაამარტივებდა შიდა აუდიტორიისთვის მკაფიო პოლიტიკური დილემის ჩამოყალიბების პროცესს: არა ქართულ ოცნებას – ნიშნავს ომს.
აღნიშნული ნარატივის გასაძლიერებლად ქართულმა ოცნებამ დააანონსა ე.წ. რუსული კანონი (“გამჭვირვალობის შესახებ კანონი”) და სამოქალაქო და არასამთავრობო ორგანიზაციების უმრავლესობას ხელოვნურად მიაკერა უცხოური გავლენის გამტარებლის სტატუსი. მმართველი პარტიის პროპაგანდის მიხედვით, უცხოური აგენტის სტატუსის მქონე ორგანიზაციები უცხოეთიდან იღებენ დაფინანსებას და ხელს უწყობენ ქვეყანაში დასავლური დღის წესრიგის გავრცელებას რაც პირველ რიგში გულისხმობს „მეორე ფრონტის“ გახსნას და რუსეთთან ომის დაწყებას. ქართული ოცნებისთვის ნათელი გახდა, რომ აღარ დარჩა არცერთი საკმარისად რეზისტენტული თემა, რომელზეც მათ შეეძლოთ ელექტორალური კაპიტალიზაცია და დამატებით მხარდაჭერის მობილიზაცია. ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ქვეყანაში ობიექტურად არ ფიქსირდება წინსვლა რომელიმე მნიშვნელოვანი მიმართულებით, ამიტომაც, მმართველი პარტია წინასაარჩევნო კამპანიის პროცესში არ ფოკუსირდება არცერთ სხვა პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სოციალურ საკითხზე. აგრეთვე აღსანიშნავია, რომ “რუსული კანონის” მიღებს შემდეგ ქართული ოცნების რეიტინგი მნიშვნელოვნად შემცირდა და ამავდროულად ურყევი დარჩა საზოგადოების უმრავლესობის სურვილი, რომ საქართველოს გახდეს ევროკავშირის და ნატო-ს წევრი. აღნიშნულიდან გამომდინარე, “მშვიდობის შენარჩუნების” გზავნილი არის ერთადერთი ღირებული გზავნილი მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო საინფორმაციო არსენალში.
ტიპური რუსული პროპაგანდის მსგავსად, ქართული ოცნების წინასაარჩევნო კამპანია ეფუძნება ნახევრად სიმართლეების ტირაჟირებას, ფაქტებით მანიპულაციას და ძირითადად ავრცელებს მოკლე მარტივი შინაარსის გზავნილებს რომელიც მკაფიოდ აღიბეჭდება ხალხის გონებაში და გავლენას ახდენს ძირეულ აღქმებზე. ზემოხსენებულის ნათელი მაგალითია გზავნილი, რომ გლობალური ომის პარტია (და არა რუსეთი) არის უკრაინაში ომის დაწყებაზე პასუხისმგებელი. სამწუხაროდ ქართული ოცნების მიერ გავრცელებულმა არ გზავნილმა საკმაოდ კარგად მოიკიდა ფეხი ქართული საზოგადოებაში, რადგან მმართველი პარტია ამახვილებს ყურადღებას დასავლეთის უუნარობაზე გამოყოს საკმარისი სამხედრო დახმარება რუსეთის დასამარცხებლად და ამავდროულად მათ არ სურთ მიიღონ უკრაინა და საქართველო ნატოში, რათა შეაჩერონ რუსეთის აგრესია. შესაბამისად, მმართველი პარტია ქმნის ნარატივს, რომლის მიხედვითაც, დასავლეთი მანიპულირებს უკრაინაში მიმდინარე ომით და ამავდროულად ხაზს უსვამს დასავლური სამყაროს ზოგად სისუსტესა და უუნარობას.

Author: Date: 2 October 2024
“We cannot forget that the National Movement was the first to acknowledge the start of the August 2008 war by signing the European Council resolution and subsequently agreeing to the Tagliavini report, which described Russia’s military intervention as a retaliatory and legally justified action.”
Shortly after, on September 15, the same narrative was echoed by the pro-government media outlet POSTV, which reported:
“On behalf of the National Movement, the beginning of the August 2008 war was recognized and signed by Giorgi Kandelaki, Chiora Taktakishvili, Giorgi Gabashvili, Giorgi Targamadze, and Akaki Minashvili.”
This narrative was reiterated by Prime Minister Irakli Kobakhidze during a briefing on September 17, where he stated:
“The war was started by Saakashvili’s regime, a fact later acknowledged by the leaders of his government. You are likely familiar with the Council of Europe resolution, which clearly states that the Saakashvili regime initiated large-scale hostilities on August 7. It goes on to explain that this was followed by a retaliatory attack by Russia.”
A similar claim was made by the leader of the ruling party, Bidzina Ivanishvili, in Kvemo Kartli on September 19 during a pre-election speech:
“The 2008 war was started by the nationalists under external orders. Yet, none of them even attempted to justify themselves.”
On the anniversary of the fall of Sokhumi, Prime Minister Kobakhidze echoed these sentiments, stating:
“In 2008, the Saakashvili regime started the war, a fact later confirmed when they signed the European Council resolution. The resolution explicitly states that the Russian Federation responded to the Saakashvili regime’s attack with a counterattack. How, then, is Russia not guilty of the war? It occupied our territories, but the Saakashvili regime initiated the conflict.”
In fact, the resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe does not assign blame to either side for starting the war. In the eighth paragraph, which addresses the outbreak of the war, it states:
“The Assembly believes that truth is a precondition for reconciliation. Since the facts surrounding the outbreak of the war are disputed by both Georgia and Russia, they should be established, in an objective manner, by an independent international investigation. The Georgian authorities have indicated that they would welcome such an international inquiry and the Russian members of parliament have also indicated that they would not object to this proposal. This investigation should not be limited to the outbreak of the war, but should also focus on the years leading up to the conflict.”
The part of the resolution that the official media presents as an acknowledgment of Georgia starting the war in fact only refers to the transition to the full-scale escalation of the conflict. Paragraphs 4 and 5 of the resolution clarify that the war was preceded by significant escalation, as well as a deterioration in the security situation, and that the use of military force became one possible scenario for the parties involved.
The resolution of the Council of Europe not only denies that Georgia was responsible for starting the war, but it is also one of the first international documents to strongly condemn the recognition of the occupied territories. It refers to the Kremlin’s actions as an occupation and highlights Russia’s failure to prevent ethnic cleansing in areas effectively controlled by its military forces. It is also worth noting that during the final vote on the document, the Russian delegation voted against it, as the accusations it contained were unacceptable to them.
The resolution does not state that Georgia started the war. Therefore, the claims made by Irakli Kobakhidze and other leaders of the ruling party based on this resolution, suggesting that Georgia initiated the 2008 war and that the current government has admitted this, do not align with reality. These statements represent a disinformation narrative that distorts the actual content and context of the document.
Political Manipulation of the August 2008 War’s Start Date
On the sixteenth anniversary of the August War, Prime Minister Irakli Kobakhidze visited Mukhatgverdi cemetery on August 8, instead of August 7, and remarked:
“I don’t think these speculations about the date are serious. You will remember that our political opponents marked this date on August 8 for years, and then, after some time, they decided that August 7 was the actual start of the war. These are baseless speculations, meant only to create division within society.”
Additionally, the ruling party issued a statement on August 7, accusing the previous government of artificially changing the war’s start date:
“The National Movement designated August 8 as the start of the war, and their official commemorations were held on that day. A few years ago, however, the radical opposition decided to change the date, declaring August 7 as the beginning of the war.”
It should be noted that other members of the ruling party, along with their supporters, still consider August 8 as the start date of the war.
In fact, the Georgian government at that time initially recognized August 7 as the start date of the war. This was confirmed by the commemoration event held in August 2009, which marked the anniversary of the war’s beginning and took place on August 7.
Additionally, on August 6, 2009, in connection with the anniversary of the August War, the Georgian authorities published a report detailing the events at the onset of the conflict. The report states that on the morning of August 7, at 03:41, approximately 150 Russian armored vehicles and military trucks entered Georgian territory through the Roki Tunnel. In response, the Georgian armed forces opened artillery fire later that same day, at 23:50, under the order of the Supreme Commander-in-Chief. Therefore, the official position of the Georgian government regarding the start date of the war has consistently been August 7, corresponding to the entry of Russian military forces through the Roki Tunnel into Georgian territory. It is also important to note that during his time in office, former Georgian President Mikheil Saakashvili held anniversary events commemorating the war on August 7.
Moreover, paragraph 4 of the European Council resolution clearly states that the war began on August 7, 2008. However, it also notes that this was “the result of a serious escalation of tension, with provocations and ensuing deterioration of the security situation, which had started much earlier.”
Naming August 8 as the start date of the war aligns with Russian propaganda, as Russia does not acknowledge its entry into Georgian territory on August 7. Instead, it claims that it only began a “counterattack” after Georgia's “invasion” of South Ossetia on August 8.
False Claims About US Support in the August 2008 War
Pro-Russian groups and supporters of the ruling party have been spreading the false narrative that the United States only aided Georgia with “water and diapers” during the August 2008 war.
On August 15, Goga Khaindrava, a film director and supporter of Georgian Dream, echoed this disinformation, stating:
“Society should understand that America and NATO trained the Georgian army to use it for their own security purposes. That’s why they first deployed it in various missions, and then, in 2008, during the war that was provoked, they abandoned a humanitarian water deposit.”
In reality, the United States was the first to take significant steps to assist Georgia during the conflict. On August 9, the US assisted Georgia by transporting more than 800 soldiers and eleven tons of cargo from Iraq back to Georgia. Furthermore:
1. On August 13, US President George W. Bush announced that the United States was launching a humanitarian mission to aid Georgia, utilizing US air and naval forces. The primary objective of this plan was to protect Tbilisi Airport and seaports from further Russian attacks;
2. As part of the humanitarian mission, several ships arrived in Georgia, including the USS Arleigh Burke, equipped with RIM-67 Standard ER (SM-1ER/SM-2ER) missile launchers and Harpoon missiles, the USS Mount Whitney (LCC/JCC 20) from the Blue Ridge class, and the Hamilton-class Coast Guard cutter USCGC Dallas (WHEC-716);
3. The United States was the first country to announce immediate financial support for Georgia, which was soon followed by $750 million in aid from the International Monetary Fund. Additionally, the US Agency for International Development (USAID) allocated $250,000 for emergency assistance to help approximately 10,000 people affected by the conflict;
4. On August 12, the first UN humanitarian mission delivered thirty-four tonnes of aid to Georgia. The EU also activated its civil protection mechanism, through which eleven European countries provided food, medical supplies, blankets, and shelter. Spain contributed €500,000 to assist the displaced, while the Latvian government sent medical supplies worth 20,000 lats;
5. On August 14, Estonia sent €250,000 worth of humanitarian aid and medical personnel. Alongside this aid, they also dispatched computer technology experts to assist Georgian specialists with the security of their electronic communications.
Thus, the narrative that the West only provided Georgia with water and diapers is again false and part of a broader Russian disinformation campaign.
The Utility of War-Fear Manipulation
If we look at the process of meta-narrative formation by Georgian Dream (GD)—which, in a nutshell, can be framed as “without us (GD) in power, there will be war in Georgia”—it becomes strikingly evident how structurally well-developed the GD information campaign is, with its messages and contextual focuses uniquely serving a particular target group (audience). Starting with the general claim that all competing political parties will push Georgia onto a path to war, the logic of their argumentation continues with attributing the risk of war to a mythical “global war party,” which is supposedly difficult to attribute to a particular country or institution, but is powerful enough to shape the global policy of the West. Consequently, Georgia’s wish to join the EU and other Western institution is presented as an act of Georgian good will, in which no general conditions of membership will apply to the country: that is, Georgia will join the EU only with “dignity.” If this is not possible and the EU insists on enforcing its rules, then Georgia, according to GD, will choose to preserve its “dignity,” refuse the membership, and maintain a strategic balancing position between major powers including the West, Russia, and China. In this way, the “war versus peace” narrative turns into an effective “information trident,” with which the triggered psychological fear of war is accompanied by the political promise of future membership in EU and NATO, and the invocation of “practical benefits or losses” to be compensated if necessary, via strategic non-alignment. From this perspective, the GD approach—while not perfect—truly appears the best available, better than anything offered before.
Despite the fact that GD's fear-mongering efforts slowly came to public attention immediately after the Russian full-scale invasion of Ukraine, it only became evident in late 2023 and early 2024that GD had failed in pushing its previously chosen primary message of anti-LGBT propaganda: as a result, it quickly jumped on war-fear messaging by significantly intensifying its information campaign. This can partly be attributed to the failed efforts by Georgian Dream to sabotage Georgia’s EU candidacy status by not implementing the Charles Michel plan (and the respective nine steps outlined by the Commission), along with the European Union’s decision to grant candidate status. It appears that GD was looking for a much “stronger”move that would, on the one hand, significantly alienate the EU, thereby effectively blocking the country’s membership negotiations; on the other hand, any such move had to provide a formal justification of noncompliance for the domestic audience and create the twin psychological and political dilemma of “no to GD means war” for the upcoming parliamentary elections. This move was found when the ruling party introduced the so-called Russian Law (officially the Law on Transparency of Foreign Influence), which saw the vast majority of public organizations and NGOs labeled as foreign agents, receiving foreign financing and pushing for the supposed Western agenda of opening a second front: that is, starting war against Russia.
It is evident that there is no other topic left powerful enough to capitalize upon and mobilize support. GD abandoned all the other issue areas on which political parties typically focus to formulate their electoral programs and promises. From the perspective of rationality, the GD decision can be justified, since the party has nothing to present to the electorate and no serious achievements to be proud of. Therefore, due to the significant decline in GD’s popularity since the adoption of the Russian Law, the persistent popular belief that joining the EU is a necessity, and the fact that any other (economic, social, etc.) electoral topic could be very damaging to GD itself, the “preservation of peace” message remains the only one that can potentially dominate and trump all the others. This assumption appears even more convincing as, much like Russian propaganda, the GD information campaign relies heavily on half-truths, manipulation of facts, and simple wordings that leave strong psychological imprints and affect basic perceptions. For instance claims that a “global war party” is the major culprit (not Russia) in starting the war in Ukraine finds a fertile ground in Georgia and is further pushed by GD, as it points to the West and its inability to provide enough military support to defeat Russia, alongside its unwillingness to accept Ukraine and Georgia into NATO to prevent and stop Russian aggression, as clear evidence of Western weakness, manipulation of Ukraine, and intention to keep the war going.