თარიღი: 30 September 2024
ქართული ოცნების განცხადებით, მმართველი გუნდის მთავარი მონაპოვარი ქვეყანაში "უპრეცედენტო მშვიდობაა" ფაქტები პოლიტიკური რიტორიკის მიღმა კი განსხვავებულ რეალობაზე მიანიშნებს.
არჩევნებამდე ერთი თვით ადრე დედაქალაქის ქუჩებში ქართული ოცნების ახალი ბილბორდები გამოჩნდა. ამჯერად ხელისუფლებამ კარგად ნაცნობი პროპაგანდისტული გზავნილების ვიზუალიზაცია გადაწყვიტა და უკრაინაში რუსული ბომბებით განადგურებული შენობებისა და ეკლესიის ფოტოები წინასაარჩევნო კამპანიისთვის გამოიყენა. მმართველი გუნდის პროპაგანდისტული ბილბორდების თანახმად, დღეს საქართველოს მოსახლეობას არჩევანი ომსა და მშვიდობას შორის აქვს, სადაც ომს ოპოზიცია წარმოადგენს, მშვიდობას კი – ქართული ოცნება.
"ეს იქნება არჩევნები მშვიდობასა და ომს შორის. მშვიდობის გარანტი, რა თქმა უნდა, არის ქართული ოცნება", – განაცხადა პარლამენტის ფრაქცია ქართული ოცნების თავმჯდომარის მოადგილემ, ირაკლი კირცხალიამ აგვისტოში.
პრემიერმინისტრმა ირაკლი კობახიძემ კი ბანერების გამოჩენის შემდეგ თქვა, რომ ომისა და მშვიდობის შედარება დღეს პრინციპული საკითხია.
"ეს არის პრინციპული იმისთვის, რომ საზოგადოებამ გააკეთოს სწორი არჩევანი, რაც არის გამოსახული ამ სურათებზე, ის, რაც თავიდან ავირიდეთ ძალიან დიდი ბრძოლის ფასად", – თქვა კობახიძემ 27 სექტემბერს ჟურნალისტებთან კომენტარში.
მშვიდობის თემა ქართული ოცნებისთვის განსაკუთრებით აქტუალური უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ გახდა. 2022 წლის თებერვლიდან ხელისუფლებისა და მათთან დაკავშირებული ჯგუფების პოლიტიკურ გამოსვლებში მუდმივად ფიგურირებს სიტყვა "მშვიდობა". ლიდერები მმართველი გუნდიდან ამომრჩეველს ყოველთვის ახსენებენ, თუ როგორ წარმატებით შეძლო ქართულმა ოცნებამ ქვეყანაში უპრეცედენტო მშვიდობისა და სტაბილურობის შენარჩუნება.
"2012 წლის 1 ოქტომბრის ისტორიული გამარჯვების პირველივე დღიდან ჩვენს ქვეყანაში დამყარდა უპრეცედენტო 12-წლიანი უწყვეტი მშვიდობა, რაც დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ არჩერთი მმართველის დროს არ მომხდარა, ჩვენ არ გვქონია ომი და არ დაგვიკარგავს დამატებით ტერიტორიები", – განაცხადა ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, ირაკლი ღარიბაშვილმა გორში ქართული ოცნების საარჩევნო კამპანიის რეგიონულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას.
ქართული ოცნების მმართველობის 12-წლიანი "უპრეცედენტო მშვიდობის პერიოდში საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს არაერთი მოქალაქე მოკლეს, ათასობით გაიტაცეს, მილიონობით კვადრატული მიწა უკანონოდ მიითვისეს. საცხოვრებელი კარ-მიდამო და სასაფლაოები მავთულხლართებით გაყვეს. არაერთ ადამიანს სახლი და საარსებო წყარო წაართვეს, ჯანდაცვასა და მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა კი შეუზღუდეს.
მცოცავი ოკუპაცია, გატაცება, გადარჩენისთვის ბრძოლა – ეს საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოქალაქეების ყოველდღიურობაა. ამ ყველაფრის წინაშე ხელისუფლება უძლური, მოქალაქე კი სრულიად დაუცველია.
საოკუპაციო ძალების ერთ-ერთი ბოლო მსხვერპლი საქართველოში თამაზ გინტურია. საქართველოს მოქალაქე საოკუპაციო ძალებმა 2023 წლის ნოემბერში მოკლეს. 58 წლის თამაზ გინტურს ზურგში ორი ტყვია მას შემდეგ ესროლეს, რაც ლომისის ტაძარში სანთლები დაანთო. გაიტაცეს მისი თანმხლებიც, ლევან დოთიაშვილი.
რუსმა მესაზღვრეებმა ლომისის წმინდა გიორგის ეკლესია ოკუპირებულად 2018 წელს გამოაცხადეს, ხოლო მეჯვრისხევის ზერტისა და ბერშუეთის მცხოვრებლებს ეკლესიასთან, სადაც ისინი სალოცავად დადიოდნენ, მიახლოება აუკრძალეს. საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ეკლესიის კარი აჭედეს და სამშენებლო ქაფით დაგმანეს.
თამაზ გინტურის მკვლელობიდან რამდენიმე კვირაში რეჟიმს საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე შეეწირა, ამჯერად ოკუპირებულ აფხაზეთში. 2023 წლის 9 დეკემბერს 43 წლის ვიტალი კარბაია გალის ბაზართან ე.წ "აფხაზური მილიციის" დაჯგუფების წევრებმა სასტიკად სცემეს. ვიტალი, რომელსაც ნეკნები ჰქონდა ჩამტვრეული, მეორე დღეს სოხუმის საავადმყოფოში დაიღუპა.
2022 წელს გარდაიცვალა თბილისში ცხინვალის ციხიდან უგონო მდგომარეობაში გადმოყვანილი გენადი ბესტაევი. მას საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთისთვის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე 3-წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი. სინამდვილეში კი საოკუაციო რეჟიმის მავთულხლართები მის ეზოში გადიოდა,
მანამდე საოკუპაციო რეჟიმების მონაწილეობით კიდევ ოთხი ადამიანი დაიღუპა: დავით ბაშარაული 2014 წელს, გიგა ოთხოზორია 2016 წელს, არჩილ ტატუნაშვილი 2018 წელს და ირაკლი კვარაცხელია 2019 წელს.
ოფიციალური მონაცემებით, მხოლოდ ბოლო 11 წლის განმავლობაში რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს, მინიმუმ, 2 418 მოქალაქე უკანონოდ გაიტაცეს.
ოფიციალური მონაცემები იმის შესახებ, რამდენი კვადრატული მეტრი მიწა მიითვისეს საოკუპაციო ძალებმა მცოცავი ოკუპაციით, უცნობია. ამაზე ხელისუფლება საჯაროდ არ ლაპარაკობს. თუმცა, ანტისაოკუპაციო მოძრაობა "ძალა ერთობაშიას" ხელმძღვანელ დავით ქაცარავას არასრული მონაცემებით, 2012 წლიდან რუსმა ოკუპანტებმა შიდა ქართლში 60 მილიონ კვ.მ.-ზე მეტი მიწა დაიკავეს.
საოკუპაციო ხაზს მიღმა საქართველოს მოქალაქეებს ურთულეს პირობებში უწევთ ცხოვრება. მათთვის მედიკამენტები და მაღალი ხარისხის სამედიცინო სერვისი ძირითადად ხელმისაწვდომი არ არის. ხშირად გართულებული ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო პაციენტის სწრაფი ტრანსპორტირება დედაქალაქში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთა კი არც ისე მარტივი პროცესია.
2023 წელს ახალგორიდან თბილისისკენ მიმავალ გზაზე წლინახევრის ბავშვი მას შემდეგ დაიღუპა, რაც ბავშვის საოკუპაციო ხაზს მიღმა გადმოყვანის ნებართვის მიღება დროში გაიწელა. მედიის ინფორმაციით, საჭირო ნებართვის გაცემა დაბადების მოწმობის არქონის გამო გაჭიანურდა, საბოლოოდ მშობლებმა ბავშვი მოსაბრუნის გამშვები პუნქტის გავლით საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოიყვანეს. ის თბილისში ჩამოყვანამდე, მცხეთასთან ახლოს გარდაიცვალა.
საქართველოს ტერიტორიაზე საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ჩადენილი ათასობით უკანონო ქმედება და დანაშაული თითქმის ყოველთვის უპასუხოდ რჩება. მიზეზი კი ხელისუფლების არჩეული არგაღიზიანების პოლიტიკა და რუსეთთან ფრთხილი მიდგომაა.
კრიტიკის საგანია "ოთხოზორია-ტატუნაშვილის სიაც", რომელიც ოპოზიციური პარტიების დაჟინებული მოთხოვნით მას შემდეგ შეიქმნა, რაც არჩილ ტატუნაშვილს ცხინვალის ციხეში 100-ზე მეტი დაზიანება მიაყენეს და წამებით მოკლეს. ამ სიაში ის ადამიანები უნდა შესულიყვნენ, რომლებიც საქართველოს მოქალაქეების გატაცებაში, წამებასა და მკვლელობაში მონაწილეობენ. თუმცა, ხელისუფლება უპასუხოდ ტოვებს ოპოზიციის მოთხოვნას, სიაში რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლები შეიყვანოს. ამავე სიაში ვერ მოხვდნენ გინტურისა და კარბაიას სასტიკ მკვლელობებში ეჭვმიტანილი პირები.
საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრებ მოქალაქეებს, რომლებიც მუდმივად უკანონო დაკავების, გატაცების, სახლ-კარისა და საარსებო წყაროს დაკარგვის საფრთხის წინაშე არიან, ხელისუფლება მხოლოდ რუსეთთან ფრთხილ და არგაღიზიანების პოლიტიკას სთავაზობს. ადგილობრივების თქმით, დღევანდელი ვითარება, როდესაც საქართველოს მოქალაქე შეიძლება, ნებისმიერ დროს მოკლან და გაიტაცონ, ხოლო საოკუპაციო ხაზი ნებისმიერ დღეს გადმოწიონ, არ შეიძლება მშვიდობად ჩაითვალოს. ბევრისთვის ის, რასაც ქართული ოცნება დღეს მშვიდობას ეძახის, არა მშვიდობა და სტაბილურობა, არამედ ოკუპანტების აგრესიულ პოლიტიკასთან სრული შემგუებლობაა.
ქართული ოცნების მეტა-ნარატივების პროცესის ანალიზის შედეგად ნათლად იკვეთება, თუ რამდენად მკაფიოდ სტრუქტურირებულია მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო საინფორმაციო კამპანია. მათი ძირითადი მესიჯი, რომ „ქართული ოცნების ხელისუფლებაში არყოფნის შემთხვევაში, საქართველოში ომი იქნება“ – არის იმის თვალსაჩინო მაგალითი, თუ როგორ იღებს მიზანში მმართველი პარტია მკაფიო კონტექსტური ფოკუსითა და მარტივი გზავნილებით საზოგადოების კონკრეტულ ჯგუფებს.
ქართული ოცნების წინასაარჩევნო ნარატივში აგრეთვე დომინირებს ზოგადი ბრალდება, რომ ყველა პოლიტიკური ოპონენტი ქვეყანას ომისკენ უბიძგებს. აღნიშნული ნარატივი მხარდაჭერილია ე.წ. “გლობალური ომის პარტიის” მითით, რომელსაც ამ ეტაპზე, მმართველი პარტია არ მიაკუთვნებს რომელიმე კონკრეტულ ქვეყანას ან საერთაშორისო ინსტიტუციას, მაგრამ ამავდროულად აცხადებს, რომ ეს “ჯგუფი” იმდენად გავლენიანია, რომ შეუძლია დასავლეთის პოლიტიკის პროცესის ფორმირება ზე მოახდინოს გავლენა. აგრეთვე, მმართველი პარტია ღიად აცხადებს, რომ საქართველოს ევროკავშირის წევრობის სურვილი არის ერთგვარი კეთილი ნების გამოვლინება და საქართველოს ევროპის კავშირში “ღირსებით” უნდა გაწევრიანდეს, რაც თავისთავად გულისხმობს, რომ მასზე არ უნდა გავრცელდეს გაწევრების ზოგადი სტანდარტები. თუ ევროკავშირში “ღირსებით” გაწევრება არ იქნება შესაძლებელი და ბრიუსელი დაჟინებით მოითხოვს არსებული გაწევრების მოთხოვნების შესრულებას, საქართველო აირჩევს “ღირსების” შენარჩუნებას და უარს იტყვის ევროპის კავშირის წევრობაზე. ამის შემდეგ, მმართველი პარტიის გეგმით, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკა ძირითადად დაეფუძნება მსხვილი საერთაშორისო მოთამაშეების (დასავლეთი, რუსეთი და ჩინეთი) დაბალანსების მცდელობას.
ზემოხსენებული ომი vs. მშვიდობა ნარატივი მმართველი პარტიის საინფორმაციო პროპაგანდის სამ განზომილებას მოიცავს: ომის ბუნებრივი ფსიქოლოგიური შიშის პარალელურად, ქართული ოცნება აჟღერებს ევროკავშირში და ნატო-ში საკუთარი პირობებით დაახლოების გზავნილს და აღნიშნულის არ გამოსვლის შემთხვევაში ქართული ოცნება პოტენციური ზიანის დაბალანსებას ე.წ. სტრატეგიული მიუმხრობლობის ალტერნატივით გვთავაზობს. ზემოხსენებულის გათვალისწინებით, მმართველობის წინა პერიოდებთან შედარებით, ქართული ოცნების მიმდინარე წინასაარჩევნო კამპანია ნამდვილად გამორჩეულია.
კრემლის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის წამოწყებიდან მალევე ქართულმა ოცნებამ საზოგადოებაში ომის შიშის კულტივაცია დაიწყო. თუმცა, მხოლოდ 2023 წლის ბოლოს, 2024 წლის დასაწყისში როდესაც მმართველი პარტიის მიერ ხელოვნურად აგორებულმა ანტი-ლგბტ პროპაგანდამ არ გამოიტანა შედეგი, ძირითადი ადგილი საინფორმაციო სივრცეში დაიკავა ომის შიშის ნარატივმა. ნაწილობრივ ეს გადაწყვეტილება შესაძლოა აიხსნას იმით, რომ ქართული ოცნების მიერ შარლ მიშელის გეგმის და ევროკავშირის 9 რეკომენდაციის ღია საბოტაჟის მიუხედავად, ბრიუსელმა მიანიჭა საქართველოს კანდიდატის ქვეყნის სტატუსი. როგორც ჩანს, მმართველ პარტიას ევროკავშირისგან უფრო ხისტი ნაბიჯების მოლოდინი ჰქონდა, რაც მნიშვნელოვნად დააშორებდა საქართველოს და ევროპის კავშირს და ფაქტობრივად შეაჩერებდა გაწევრების შესახებ მოლაპარაკებებს. ევროკავშირის მხრიდან უფრო ხისტი ზომები მისცემდა ქართულ ოცნებას წევრობისთვის საჭირო ნაბიჯების არგადადგმის ფორმალური დასაბუთების საშუალებას და ამავდროულად მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტში გაამარტივებდა შიდა აუდიტორიისთვის მკაფიო პოლიტიკური დილემის ჩამოყალიბების პროცესს: არა ქართულ ოცნებას – ნიშნავს ომს. აღნიშნული ნარატივის გასაძლიერებლად ქართულმა ოცნებამ დააანონსა ე.წ. რუსული კანონი (“გამჭვირვალობის შესახებ კანონი”) და სამოქალაქო და არასამთავრობო ორგანიზაციების უმრავლესობას ხელოვნურად მიაკერა უცხოური გავლენის გამტარებლის სტატუსი. მმართველი პარტიის პროპაგანდის მიხედვით, უცხოური აგენტის სტატუსის მქონე ორგანიზაციები უცხოეთიდან იღებენ დაფინანსებას და ხელს უწყობენ ქვეყანაში დასავლური დღის წესრიგის გავრცელებას რაც პირველ რიგში გულისხმობს „მეორე ფრონტის“ გახსნას და რუსეთთან ომის დაწყებას. ქართული ოცნებისთვის ნათელი გახდა, რომ აღარ დარჩა არცერთი საკმარისად რეზისტენტული თემა, რომელზეც მათ შეეძლოთ ელექტორალური კაპიტალიზაცია და დამატებით მხარდაჭერის მობილიზაცია. ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ქვეყანაში ობიექტურად არ ფიქსირდება წინსვლა რომელიმე მნიშვნელოვანი მიმართულებით, ამიტომაც, მმართველი პარტია წინასაარჩევნო კამპანიის პროცესში არ ფოკუსირდება არცერთ სხვა პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სოციალურ საკითხზე. აგრეთვე აღსანიშნავია, რომ “რუსული კანონის” მიღებს შემდეგ ქართული ოცნების რეიტინგი მნიშვნელოვნად შემცირდა და ამავდროულად ურყევი დარჩა საზოგადოების უმრავლესობის სურვილი, რომ საქართველოს გახდეს ევროკავშირის და ნატო-ს წევრი. აღნიშნულიდან გამომდინარე, “მშვიდობის შენარჩუნების” გზავნილი არის ერთადერთი ღირებული გზავნილი მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო საინფორმაციო არსენალში.
ტიპური რუსული პროპაგანდის მსგავსად, ქართული ოცნების წინასაარჩევნო კამპანია ეფუძნება ნახევრად სიმართლეების ტირაჟირებას, ფაქტებით მანიპულაციას და ძირითადად ავრცელებს მოკლე მარტივი შინაარსის გზავნილებს რომელიც მკაფიოდ აღიბეჭდება ხალხის გონებაში და გავლენას ახდენს ძირეულ აღქმებზე. ზემოხსენებულის ნათელი მაგალითია გზავნილი, რომ გლობალური ომის პარტია (და არა რუსეთი) არის უკრაინაში ომის დაწყებაზე პასუხისმგებელი. სამწუხაროდ ქართული ოცნების მიერ გავრცელებულმა არ გზავნილმა საკმაოდ კარგად მოიკიდა ფეხი ქართული საზოგადოებაში, რადგან მმართველი პარტია ამახვილებს ყურადღებას დასავლეთის უუნარობაზე გამოყოს საკმარისი სამხედრო დახმარება რუსეთის დასამარცხებლად და ამავდროულად მათ არ სურთ მიიღონ უკრაინა და საქართველო ნატოში, რათა შეაჩერონ რუსეთის აგრესია. შესაბამისად, მმართველი პარტია ქმნის ნარატივს, რომლის მიხედვითაც, დასავლეთი მანიპულირებს უკრაინაში მიმდინარე ომით და ამავდროულად ხაზს უსვამს დასავლური სამყაროს ზოგად სისუსტესა და უუნარობას.

Date: 30 September 2024
As Georgia approaches the elections, the ruling party, Georgian Dream, touts “unprecedented peace” as its main achievement, yet the grim facts beyond the political rhetoric tell a different story.
One month before the elections, Georgian Dream’s new billboards appeared on the streets of the Georgian capital Tbilisi. This time, the authorities chose to visualize familiar propaganda messages by using images of buildings and churches destroyed by Russian bombs in Ukraine. According to the billboards, the people of Georgia now face a stark choice between war and peace, with war symbolized by the opposition and peace embodied by Georgian Dream.
“This will be an election between peace and war. The guarantor of peace, of course, is Georgian Dream,” said Irakli Kirtskhalia, deputy chairman of the Georgian Dream parliamentary faction, in August.
Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that comparing war and peace today is a matter of principle. “It is fundamental for society to make the right choice, as depicted in these images—something that has been avoided at great cost,” Kobakhidze told reporters on September 27.
The topic of peace has become particularly prominent since the full-scale invasion of Ukraine. Since February 2022, the word “peace” has frequently appeared in political speeches by the government and its affiliated groups. The ruling party continually reminds voters how Georgian Dream has successfully maintained unprecedented peace and stability in the country.
“From the very first day of our historic victory on October 1, 2012, an unprecedented twelve years of continuous peace were established in our country—something that no other leader has achieved since the restoration of independence. We had no wars and lost no additional territories," said Irakli Gharibashvili, the chairman of Georgian Dream, during a regional campaign event in Gori.
During these twelve years of "unprecedented peace" under Georgian Dream’s rule, occupying forces have killed Georgian citizens, kidnapped thousands, and illegally appropriated millions of square meters of land. Barbed wire now divides residential areas and cemeteries. Many have lost their homes and sources of income, and access to quality healthcare and medications remains severely limited.
Creeping occupation, abduction, and a struggle for survival: this is the daily life of those residing near the occupation line. Amid these harsh realities, the government appears largely powerless, leaving citizens utterly vulnerable.
Tamaz Ginturi is one of the latest victims of the occupation forces in Georgia. The fifty-eight-year-old Georgian citizen was killed by Russian forces in November 2023, shot twice in the back after lighting candles at the Lomisi temple. His companion, Levan Dotiashvili, was kidnapped.
In 2018, Russian border guards declared the Church of St. George of Lomisi to be occupied, forbidding residents of Mejvriskhevi, Zerti, and Bershueti from approaching the church where they once prayed. The occupying authorities sealed the church door and covered it with construction foam.
A few weeks after the murder of Tamaz Ginturi, another Georgian citizen fell victim to the occupation regime, this time in occupied Abkhazia. On December 9, 2023, forty-three-year-old Vitaly Karbaya was severely beaten by members of the so-called “Abkhaz militia” near the Gali market. Vitaly, who suffered broken ribs, died the following day in a hospital in Sukhumi.
In 2022, Gennady Bestaev died after being transported from Tskhinvali prison to Tbilisi in an unconscious state. He had received a three-year prison sentence for crossing the occupation line, even though the barbed wire of the occupation regime cut through his yard.
Prior to this, four others lost their lives due to the actions of the occupation regime: Davit Basharuli in 2014, Goga Otkhozoria in 2016, Archil Tatunashvili in 2018, and Irakli Kvaratskhelia in 2019.
According to official data, in just the last eleven years, Russian occupation forces have illegally kidnapped at least 2,418 citizens of Georgia.
Official data on the extent of land appropriated by the Russian forces through creeping occupation remains unknown, as the government does not publicly comment on it. However, according to incomplete data from Davit Katsarava, head of the anti-occupation movement Strength in Unity, Russian occupiers have seized over 60 million square meters of land in Shida Kartli since 2012.
Citizens of Georgia living beyond the occupation line face difficult conditions. Medicines and high-quality medical services are generally unavailable to them. Given their often-complicated health issues, rapid patient transport is vital, but crossing the occupation line is anything but easy.
In 2023, a one-and-a-half-year-old child died while being transported from Akhalgori to Tbilisi after delays in obtaining permission to cross the occupation line. there were issues with the child’s birth certificate. Ultimately, the parents were able to bring the child to Georgian-controlled territory through the Odzisi-Mosabruni checkpoint. Tragically, the child died near Mtskheta, on the way to Tbilisi.
Thousands of illegal actions and crimes committed by the occupation regime in Georgia almost always go unanswered by the Georgian Dream government. This inaction stems from a policy of non-provocation and a cautious approach toward Russia.
The “Otkhozoria-Tatunashvili list,” established after Archil Tatunashvili suffered over one hundred injuries and was tortured to death in Tskhinvali prison, is also a subject of criticism. This list is intended to include individuals involved in the kidnapping, torture, and murder of Georgian citizens. However, the government has not responded to the opposition’s request to add representatives of the Russian government to the list. Additionally, those suspected of the brutal murders of Ginturi and Karbaya are also not included.
For those living near the occupation line—people constantly at risk of illegal detention, kidnapping, and loss of their homes and livelihoods—the government’s only response is a policy of caution and non-provocation toward Russia. Locals argue that the current situation, where Georgian citizens can be killed or kidnapped at any moment and the occupation line can shift at any time, cannot be considered peace. For many, what Georgian Dream calls “peace” today is nothing of the sort, but rather complete adaptation to the aggressive policies of the occupation regime.
If we look at the process of meta-narrative formation by Georgian Dream (GD)—which, in a nutshell, can be framed as “without us (GD) in power, there will be war in Georgia”—it becomes strikingly evident how structurally well-developed the GD information campaign is, with its messages and contextual focuses uniquely serving a particular target group (audience). Starting with the general claim that all competing political parties will push Georgia onto a path to war, the logic of their argumentation continues with attributing the risk of war to a mythical “global war party,” which is supposedly difficult to attribute to a particular country or institution, but is powerful enough to shape the global policy of the West. Consequently, Georgia’s wish to join the EU and other Western institution is presented as an act of Georgian good will, in which no general conditions of membership will apply to the country: that is, Georgia will join the EU only with “dignity.” If this is not possible and the EU insists on enforcing its rules, then Georgia, according to GD, will choose to preserve its “dignity,” refuse the membership, and maintain a strategic balancing position between major powers including the West, Russia, and China. In this way, the “war versus peace” narrative turns into an effective “information trident,” with which the triggered psychological fear of war is accompanied by the political promise of future membership in EU and NATO, and the invocation of “practical benefits or losses” to be compensated if necessary, via strategic non-alignment. From this perspective, the GD approach—while not perfect—truly appears the best available, better than anything offered before.
Despite the fact that GD's fear-mongering efforts slowly came to public attention immediately after the Russian full-scale invasion of Ukraine, it only became evident in late 2023 and early 2024that GD had failed in pushing its previously chosen primary message of anti-LGBT propaganda: as a result, it quickly jumped on war-fear messaging by significantly intensifying its information campaign. This can partly be attributed to the failed efforts by Georgian Dream to sabotage Georgia’s EU candidacy status by not implementing the Charles Michel plan (and the respective nine steps outlined by the Commission), along with the European Union’s decision to grant candidate status. It appears that GD was looking for a much “stronger”move that would, on the one hand, significantly alienate the EU, thereby effectively blocking the country’s membership negotiations; on the other hand, any such move had to provide a formal justification of noncompliance for the domestic audience and create the twin psychological and political dilemma of “no to GD means war” for the upcoming parliamentary elections. This move was found when the ruling party introduced the so-called Russian Law (officially the Law on Transparency of Foreign Influence), which saw the vast majority of public organizations and NGOs labeled as foreign agents, receiving foreign financing and pushing for the supposed Western agenda of opening a second front: that is, starting war against Russia.
It is evident that there is no other topic left powerful enough to capitalize upon and mobilize support. GD abandoned all the other issue areas on which political parties typically focus to formulate their electoral programs and promises. From the perspective of rationality, the GD decision can be justified, since the party has nothing to present to the electorate and no serious achievements to be proud of. Therefore, due to the significant decline in GD’s popularity since the adoption of the Russian Law, the persistent popular belief that joining the EU is a necessity, and the fact that any other (economic, social, etc.) electoral topic could be very damaging to GD itself, the “preservation of peace” message remains the only one that can potentially dominate and trump all the others. This assumption appears even more convincing as, much like Russian propaganda, the GD information campaign relies heavily on half-truths, manipulation of facts, and simple wordings that leave strong psychological imprints and affect basic perceptions. For instance claims that a “global war party” is the major culprit (not Russia) in starting the war in Ukraine finds a fertile ground in Georgia and is further pushed by GD, as it points to the West and its inability to provide enough military support to defeat Russia, alongside its unwillingness to accept Ukraine and Georgia into NATO to prevent and stop Russian aggression, as clear evidence of Western weakness, manipulation of Ukraine, and intention to keep the war going.