თარიღი: 11 October 2024
ქართული ოცნების ულტრა-მემარჯვენე პოპულისტური რიტორიკის კიდევ ერთი გამოხატულება რელიგიით მანიპულირებაა. მმართველმა პარტიამ წინასაარჩევნოდ ეკლესიის მცველის როლი მოირგო და ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადების ინიციატივითაც გამოვიდა. უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღების ერთ-ერთი არგუმენტი ქართული ეკლესიისა და საპატრიარქოს დაცვა იყო, იმის მტკიცებით, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები ქართულ ეკლესიას ებრძვიან.
21 აგვისტოს პარტიის ლიდერმა და დამფუძნებელმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ “26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები არის ერთგვარი რეფერენდუმი, სადაც ჩვენი ქვეყნის თანამოქალაქეებს უწევთ არჩევანის გაკეთება…მორალურ დაცემასა და ქრისტიანულ ფასეულობებს შორის".
25 აგვისტოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა, რომ “თვალსაჩინოა, თუ რა ფინანსური და ადამიანური რესურსი იხარჯება რწმენის, ტრადიციებისა და ეროვნული იდენტობის წინააღმდეგ ბრძოლაში. როგორი გააფთრებით ებრძვიან ეკლესიას… ვლოცულობთ ჩვენს სალოცავებში, თუ ვაღმერთებთ სხვათა კერპებს?”
მსგავსი რიტორიკა გაიმეორა პარლამენტის სპიკერმა რამდენჯერმე ჯერ 19 სექტემბერს “დღეს უნდათ, რომ სწორედ ეს იდენტობა გამოგვაცალონ, რომ არც კი ვიცოდეთ ვინ ვართ, რა გვწამს, ვისი გორისანი ვართ. რომ მერე თავად გვითხრან ვინ უნდა ვიყოთ, რა უნდა გვწამდეს”, და შემდეგ 29 სექტემბერს “შეგვიგინეს ერეკლე მეფე, წაგვიბილწეს ღვინო, შეურაცხყვეს ჩვენი ეკლესია. ეს არის მათი ევროპული გზა. უნდათ უღმერთო, უისტორიო, უპიროვნებო ადამიანთა ჯგუფად გვაქციონ”.
ქართული ოცნება როგორც წინა საარჩევნოდ, ისე წინა პერიოდშიც ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლაში არასამთავრობო ორგანიზაციებს ადანაშაულებს, რომლებიც, მათი განცხადებით, არა ეროვნული ინტერესების, არამედ უცხოური ძალების გამტარებლები არიან და ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლაც მათი დასავლელი დონორების დაკვეთაა.
რეალურად, დასავლეთი ქართული ეკლესიისა და კულტურული იდენტობის შენარჩუნებას ხელს უწყობს, რისი დასტურიც ევროპული და ამერიკული გრანტებით აღდგენილი ისტორიული ძეგლებია.
აშშ-ის ელჩის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ფონდი (AFCP)
2021 წელს აშშ-ის ელჩის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ფონდი (AFCP) შეიქმნა, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაცვას ემსახურება. აღნიშნული ფონდის ფარგლებში 21 წელში აშშ-მ $2 000 000 გასცა ქართული კულტურული ძეგლების აღსადგენად, რომელთა შორისაა:
გელათის მონასტერი - მონასტრის ფრესკების რესტავრაცია, არქიტექტურული სტრუქტურის გადაუდებელი სტაბილიზაცია, ბათქაშისა და ფერწერული ფენების გამაგრება, მარილების მოშორება, მოჭიქული კერამიკით დახურვა, ქვის ფილების გაწმენდა.
ხახულის კარედი - ხატის კონსერვაცია და ახალ გამოფენაზე გატანა.
არბოს წმ. გიორგის ეკლესია და ტირძნისის წმ. სამების ეკლესია კონფლიქტის ზონაში - კონფლიქტის შედეგად დაზიანებული ეკლესიების რეაბილიტაცია.
სვანეთის ეთნოგრაფიისა და ისტორიის მუზეუმში დაცული ხატების რეაბილიტაცია
გარეჯას უდაბნოს დასავლეთ გარეუბანში მდებარე ორი მონასტერი - თეთრი უდაბნოს ფრესკების რესტავრაცია.
XII-XIII საუკუნეების სახარება - ბერთის, წყაროსთავისა და ტბეთის სახარებების ლითონით მოჭედილი ყდების რესტავრაცია.
უფლისციხე - კრიტიკული უბნების გამოვლენა, კომპლექსური მონიტორინგის სისტემის დანერგვა, მთის ქანების დაშლის საწინააღმდეგო ღონისძიებების გატარება.
ატენის სიონი - ნაგებობისა და მხატვრობის რეაბილიტაცია.
ჯვრის მონასტერი - მთავარი ტაძრის ფასადებზე დაზიანებული მოსაპირკეთებელი ქვის კონსერვაცია.
აშშ-ის მხარდაჭერით აღდგა მიწისძვრის შედეგად დაზიანებული იკორთის ტაძარი და რეაბილიტაცია ჩაუტარდა ფიტარეთის ტაძარს.
სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი (ყოფილი ღია საზოგადოების ფონდი)
სამოქალაქო საზოგადოების ფონდმა (ყოფილი ღია საზოგადოების ფონდი) კულტურული მემკვიდრეობის შესანარჩუნებლად 20 წელიწადში 1 500 000$-ით 365 პროექტი დააფინანსა, მათ შორისაა:
სხალთის ტაძრის, ცხავატის მონასტრის ღვთისმშობლის ეკლესიის, აბასთუმნის ალექსანდრე ნეველის ტაძრის, ფუძნარის ღვთისმშობლის ეკლესიის გამაგრება, ყინწვისის ანგელოზის ფრესკის რესტავრაცია;
ბოდბის წმ. ნინოს ტაძრის, თეძმის ხეობის ნათლისმღებლის ეკლესიის, დავით გარეჯის კედლის მხატვრობის, ბეთანიის მონასტრის ფრესკების და ასპინძის ეკლესიების კედლის მხატვრობის აღწერა და დაარქივება; სინას მთის აღმოცენების ფოტო ფიქსაცია.
სხვა დასავლური გრანტებით დაფინანსდა სხვადასხვა ეკლესიებისა და საკრალური ნივთების რესტავრაცია, მაგალითად:
ევროპის საბჭოს დახმარებით ნიქოზის მონასტრის რესტავრაცია მოხდა, ნიდერლანდების დაფინანსებით კი აღმოიფხვრა ალავერდის კათედრალისთვის წყალდიდობის შედეგად მიყენებული ზიანი და რესტავრაცია ჩაუტარდა იკვის ტაძრის XII-XIII საუკუნეების კედლის მხატვრობას.
ეს მცირე ჩამონათვალია იმ დახმარებისა, რომელსაც დასავლური ფონდები ქართული უნიკალური კულტურის შესანარჩუნებლად გამოყოფს.
დასავლეთის დახმარების პარალელურად, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქართული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლები მძიმე მდგომარეობაშია. მაგალითად, გულრიფშის მუნიციპალიტეტის სოფელ დრანდაში მდებარე დრანდის ტაძარი 2011 წელს გადაღებეს, ათამდე ვერცხლისფერი კარ-ფანჯარა დაამონტაჟეს და მიწის ფენა ტაძრის გარშემო მთლიანად მოხსნეს. თეთრად გადაღებეს ილორის ტაძარიც, რასაც ქართული უნიკალური ფრესკები და წარწერები შეეწირა. ისტორიის განმავლობაში რუსეთი ხშირად ანადგურებდა დაპყრობილი ტერიტორიებზე არსებულ ტაძრებს, მათ შორის, დაზიანებულია ბედიის ტაძარში არსებული ბაგრატ III-ის ერთადერთი ფრესკა. რუსეთი ტაძრებს უკრაინაშიც ვანდალურად ანადგურებს. New York Times-ის ცნობით, ომის დაწყების შემდეგ რუსეთმა 900-ზე მეტი სკოლა, ეკლესია და საავადმყოფო გაანადგურა.
მანამ, სანამ მმართველი პარტია არა-სამთავრობო სექტორისა და მათი დონორების ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ადანაშაულებს, მძიმე მდგომარეობაშია გელათის მონასტერი, რომლის სახურავი, კედლის მხატვრობა და ღვთისმშობლის უნიკალური მოზაიკა რესტავრაციას და შეკეთებას საჭიროებს. დაზიანებული სახურავიდან წყალი ჩამოდის, რაც კედლის მხატვრობასა და შუა საუკუნეების ფრესკებს ანადგურებს. ჟურნალისტური გამოძიების მიხედვით, გელათში არსებული მდგომარეობა ნეპოტიზმისა და სამსახურებრივი გულგრილობის შედეგია. კულტურის სამინისტროს არასაკმარისი მუშაობის შემდეგ, გელათის რეაბილიტაციის პროცესი საპატრიარქომ გადაიბარა, თუმცა რესტავრაციის პროცესი კვლავ ჭიანურდება და კედლის მხატვრობა კვლავ ზიანდება.
რელიგიითა და ეკლესიით მანიპულირების კიდევ ერთი დასტური საქართველოს საეკლესიო პირების სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ უკანონო მოსმენებია.

Pre-election Instrumentalization of Religion: Who Is (Not) Fighting Against the Church?
Another example of right-win populist rhetoric from the Georgian Dream party is its manipulation of religion. The ruling party adopted its role as guardian of the Church ahead of the elections, even proposing an initiative to declare Christianity the state religion. One of the arguments for adopting the law on the transparency of foreign influence was the protection of the Georgian Church and Patriarchate, with the ruling party claiming that non-governmental organizations were working against them.
On August 21, the leader and founder of the party, Bidzina Ivanishvili, stated that “the parliamentary elections of October 26 are a kind of referendum, where our fellow citizens must choose… between moral decline and Christian values.”
On August 25, Speaker of Parliament Shalva Papuashvili remarked, “It is obvious how much financial and human resources are being spent in the fight against faith, traditions, and national identity. How fiercely they battle against the church.… Do we pray in our shrines, or do we worship the gods of others?”
Similar rhetoric was repeated by the Speaker on several occasions. On September 19, he said, “Today, they want to strip us of this very identity, so that we no longer know who we are, what we believe, or who we belong to. Then, they will tell us who we should be and what we should believe.” And again on September 29, he added, “They cursed our King Erekle, defiled our wine, insulted our church. This is their European way. They want to turn us into a godless, ahistorical, impersonal group of people.”
Who Is (Not) Fighting Against the Church?
The Georgian Dream party has consistently blamed non-governmental organizations (NGOs) for fighting against the church before the elections. They claim that these NGOs do not represent national interests but are agents of foreign forces, and their alleged battle against the Church is supposedly driven by the agendas of their Western donors. However, in reality, the West plays a significant role in preserving Georgia’s Church and cultural identity, as demonstrated by the restoration of numerous historical monuments through European and American grants.
The U.S. Ambassador’s Fund for Cultural Heritage Preservation (AFCP)
The fund was established in 2001 to protect cultural heritage sites globally. Over the past twenty-one years, the United States has provided $2 million for the restoration of Georgian cultural monuments through this fund. Some of the key projects include:
Gelati Monastery: Restoration of frescoes, stabilization of the architectural structure, strengthening of plaster and painting layers, salt removal, covering with glazed ceramics, and cleaning of stone slabs.
Khakhuli Karedi: Conservation of the icon and preparation for a new exhibition.
Arbo St. George’s Church and Tirdznisi Trinity Church (conflict zone): Rehabilitation of churches damaged during the August war.
Museum of Ethnography and History of Svaneti: Rehabilitation of preserved icons.
Two Monasteries on the Western Outskirts of the Gareja Desert: Restoration of White Desert frescoes.
Twelfth-to-Thirteenth Century Gospels: Restoration of metal-plated covers of the Gospels of Berti, Tskarostavi, and Tbeti.
Uplistsikhe: Identification of critical areas, implementation of a complex monitoring system, and measures to prevent mountain rock collapse.
Atenis Sioni: Rehabilitation of the building and its paintings.
Monastery of the Cross: Conservation of the damaged paving stone on the facades of the main church.
Moreover, with the support of the United States, the earthquake-damaged Ikorta church was rebuilt, and the Fitareti church was rehabilitated.
Civil Society Foundation (formerly Open Society Foundation)
The Civil Society Foundation (formerly the Open Society Foundation) funded 365 projects for the preservation of cultural heritage with $1,500,000 over twenty years, including the strengthening of Skhalti Cathedral, Tskhavati Monastery, Alexander Neveli Cathedral of Abastumani, and the Church of the Virgin Mary of Fudznari; the restoration of the fresco of the angel of Kintsvisi; providing description and archival of the wall paintings of St. Nino Bodbe church, Tedzmi church, and Aspindza church, as well as the Davit Gareji and Bethany Monastery frescoes; and photo fixation of the emergence of Mount Sina.
Other Western grants financed the restoration of various churches and sacred objects. For example, with the help of the Council of Europe, the restoration of the Nikosia monastery took place, and with funding from the Netherlands, the flood damage caused to the Alaverdi Cathedral was eliminated, and the twelfth-to-thirteenth century wall paintings of the Ikvi Cathedral were restored.
This is just a small list of the aid that Western funds provide for the preservation of unique Georgian culture.
In parallel with Western assistance, the condition of Georgian cultural heritage monuments in territories occupied by Russia is deteriorating. For instance, in 2011, Dranda church, located in the Dranda village of Gulripshi municipality near Sokhumi, was whitewashed, ten silver doors and windows were installed, and the earth layer surrounding the temple was completely removed. Similarly, the Ilori Cathedral was plastered in white, sacrificing its unique Georgian frescoes and inscriptions. Throughout history, Russia has consistently damaged temples in conquered territories, such as the Bedia Temple, where the fresco of Bagrat III was damaged. Moreover, Russia continues to vandalize churches in Ukraine. According to the New York Times, Russia has destroyed more than 900 schools, churches, and hospitals since the start of the war.
While the ruling party accuses NGOs and their donors of fighting against the Church, one of Georgia’s most important religious sites, the Gelati Monastery, is in a dire state. Its roof, wall paintings, and the unique mosaic of the Virgin Mary are in urgent need of restoration. Water now leaks from the damaged roof, further eroding the medieval frescoes and wall paintings. According to a journalistic investigation, Gelati’s current state is a result of nepotism and official indifference. After inadequate efforts by the Ministry of Culture, the Georgian Patriarchate assumed responsibility for the restoration process, but delays persist, leaving the priceless artwork vulnerable.
A further clear example of the manipulation of religion and the Church is the illegal wiretapping of Georgian Church officials by the State Security Service, underscoring the government’s exploitation of religious institutions for political gain.