თარიღი: 18 November 2024
26 ოქტომბერს, საპარლამენტო არჩევნების დღეს, აჭარის ტელევიზიის საინფორმაციო გამოშვებაში გავიდა სიუჟეტი, რომ ორგანიზაცია "სირცხვილია" რამდენიმე წევრმა დატოვა. ადამიანებმა, ვინც თავს ორგანიზაციის წევრებად აცხადებდნენ, საერთო განცხადება გააკეთეს და წასვლის მიზეზებზე ისაუბრეს. მათივე თქმით, მიიღეს მითითებები, რომ საარჩევნო პროცესისთვის ხელი შეეშალათ.
"მათ სრულიად კარგად ჰქონდათ გეგმა დალაგებული, როგორ ჩაეშალათ არჩევნები. გვეუბნებოდნენ, რომ ხალხი, რომელიც ოპოზიციას დაუჭერდა მხარს, ჩვენ მათთვის ანალოგიურად მხარი უნდა დაგვეჭირა. თუმცა, ხალხი, რომელიც მათ მხარს არ დაუჭერდა, მათზე უამრავი საჩივარი უნდა დაგვეწერა და ასე უნდა გაგრძელებულიყო მთელი დღე. დაგვირეკავდნენ და ანალოგიურად უნდა გაგრძელებულიყო მთელი დღე, ანალოგიურ რაღაცებს გვეტყოდნენ, რაც ჩვენ აუცილებლად უნდა შეგვესრულებინა. თუ მოვიდოდნენ ისეთი ადამიანები, რომლებიც დარწმუნებული არ იყვნენ თავიანთ გადაწყვეტილებაში, ვისთვის მიეცათ ხმა, უნდა გვერჩია, რომ მხარი ოპოზიციისთვის დაეჭირათ. მათი სურვილი იყო, არჩევნებს მშვიდად არ ჩაევლო და ეს დღე სრულიად არეულიყო", - თქვა მარიამ მჭედლიძემ.
იმავე საინფორმაციო გამოშვებაში, სირცხვილიას კიდევ ერთმა წევრმა, გიორგი პაქსაშვილმა იგივე ნარატივი გაავრცელა და აღნიშნა:
"მინდოდა ობიექტურად, ხალხის ხმები დამეცვა, მაგრამ სულ სხვა რეალობა დამხვდა. როდესაც მივედი არჩევნებზე, მითითებას მაძლევდნენ, რომ რაც შეიძლება მეტი საჩივარი დაგვეწერა. მაქსიმალურად ხელი შეგვეშალა არჩევნების პროცესში. ბეიჯი მოვიხსენი, წამოვედი. არ მინდოდა, მათი მანიპულაციისთვის ხელი შემეწყო და დავტოვე საარჩევნო უბანი".
3 ნოემბერს, ტელეკომპანია იმედის ეთერში გავიდა სიუჟეტი სათაურით "ტოვპერაგების საბოტაჟი", ავტორის თქმით, "რადიკალები" არჩევნების საბოტაჟს ცდილობდნენ და "დირექტივებს აძლევდნენ საუბნო და საოლქო კომისიის წევრებს, რომ როგორმე კენჭისყრის პროცესი ჩაშლილიყო". მარიამ მჭედლიძემ, იმედის ეთერშიც მსგავსი ინფორმაცია გააჟღერა:
"ხალხი, ვინც არ იცოდა, ვისთვის უნდა დაეჭირა მხარი, მათთვის აუცილებლად უნდა გვერჩია, რომ ოპოზიციისთვის დაეჭირათ მხარი. ხოლო, ხალხს თუ შევატყობდით, რომ ქართულ ოცნებას უჭერდა მხარს, მათთვის აუცილებლად საჩივრები უნდა დაგვეწერა ისეთ წვრილმან რაღაცებზე, რაც ყოვლად დაუშვებელია".
სიუჟეტის ავტორის თქმით, მარიამ მჭედლიძე არჩევნების დღეს ერთ-ერთ უბანზე ორგანიზაცია "სირცხვილიას" დამკვირვებლის სტატუსით იყო წარმოდგენილი და ორგანიზაცია მან არჩევნების დღესვე, "უკანონო დირექტივების" მიცემის გამო დატოვა, რომელსაც კოორდინატორი მჭედლიძეს მთელი დღის განმავლობაში შეტყობინებების სახით უგზავნიდა.
სინამდვილეში, მარიამ მჭედლიძე და გიორგი პაქსაშვილი არასდროს ყოფილან ორგანიზაცია სირცხვილიას წევრები. 4 ნოემბერს, ორგანიზაციამ ოფიციალური განცხადება გაავრცელა, სადაც აღნიშნულია, რომ სირცხვილიას არსებობის განმავლობაში ეს ადამიანები არასდროს ყოფილან ორგანიზაციის წევრები. განცხადების მიხედვით, როგორც ჩანს, მათ მოძრაობის მიერ საარჩევნო დამკვირვებლებისთვის შექმნილი ონლაინ ტრენინგი გაიარეს, რათა შემდეგ ეს კამპანია ეწარმოებინათ.
გარდა ამისა, ღია წყაროების საშუალებით მოპოვებული ინფორმაციის საშუალებით, მარტივად დგინდება, რომ მარიამ მჭედლიშვილი, რომელიც სახელისუფლებო მედიებმა ორგანიზაცია სირცხვილიას ყოფილ წევრად წარადგინეს, სინამდვილეში, მმართველი პარტიის - ქართული ოცნების ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრია. სოციალურ მედიაში განთავსებული პოსტის თანახმად, მჭედლიშვილი 4 ოქტომბერს ქართული ოცნების მხარდამჭერთა კლუბის გახსნას ესწრებოდა.
ამრიგად, აჭარის ტელევიზიისა და იმედის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს მარიამ მჭედლიძე ორგანიზაცია სირცხვილიას ყოფილი წევრია - სიცრუეა და საზოგადოების მიზანმიმართულად შეცდომაში შეყვანას ემსახურება.

Author: GEObservatory Date: 18 November 2024
On October 26, the day of the parliamentary elections, an announcement was made on the Adjara television network’s news program, stating that several members of the Shame Movement organization had left the group. The departing members provided statements explaining their reasons for leaving, claiming they had received instructions to interfere with the election process. As Mariam Mchedlidze stated:
“They had a well-organized plan to disrupt the elections. We were told to support people who backed the opposition and, for those who didn’t, to file numerous complaints against them continuously throughout the day. They would call us frequently to remind us of these tasks. We were also instructed to encourage undecided voters to choose the opposition. Their goal was for the election day to be as chaotic as possible.”
In the same news segment, another former member, Giorgi Paksashvili, shared a similar account:
“I went in with the intent to protect people’s voices objectively, but I found a completely different reality. When I arrived at the polling stations, I was instructed to file as many complaints as possible, disrupting the process. Eventually, I removed my badge and left; I didn’t want to be part of their manipulation.”
On November 3, the Imedi television channel aired a report claiming that “radicals” had attempted to sabotage the elections, issuing directives to precinct and district commission members to disrupt the voting process. Mariam Mchedlidze reiterated similar information on Imedi TV:
“We were instructed to encourage undecided voters to support the opposition. For those who we knew supported Georgian Dream, we were told to file complaints against them for trivial issues, which is completely unacceptable.”
The report presented Mariam Mchedlidze as an observer for the Shame Movement in one of the precincts. It claimed she left the organization on election day after receiving “illegal directives” from a coordinator, who sent instructions via messages throughout the day.
However, in reality, neither Mariam Mchedlidze nor Giorgi Paksashvili were part of the Shame Movement. On November 4, the organization released an official statement clarifying that neither of these individuals had ever been members. According to the statement, Mchedlidze and Paksashvili merely took an online training course created by the movement for election observers.
Furthermore, open-source information reveals that Mariam Mchedlidze, portrayed by the media as a former member of the Shame Movement, is actually affiliated with the ruling party’s youth wing. A social media post shows that she attended the opening of a Georgian Dream supporters’ club on October 4.
Evidently, the information disseminated by the Adjara and Imedi television channels claiming that Mariam Mchedlidze was a former member of the Shame Movement is false and is designed to deliberately mislead the public.