პრემიერი ამბობს, რომ არჩევნებმა მშვიდ გარემოში ჩაიარა – რას ამბობენ დამკვირვებლები?
საქართველოს პრემიერმინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ  BBC-ისთან ექსკლუზიური ინტერვიუში განაცხადა, რომ საპარლამენტო არჩევნების დღეს ხმის მიცემის პროცესმა მშვიდ გარემოში ჩაიარა. დარღვევის შემთხვევები კი ყველა ქვეყანაში ხდება.
დარღვევები ყველგან, ყველა ქვეყანაში ხდება. თუ გადახედავთ ანგარიშებს, სხვა ქვეყნებში საერთაშორისო დამკვირვებლების ანგარიშებს, ბევრი დარღვევა არსებობს. სულ რაღაც რამდენიმე უბანზე მოხდა ინციდენტი. 3 100-ზე მეტ უბანზე გარემო სრულიად მშვიდი იყო”, - თქვა პრემიერმინისტრმა ირაკლი კობახიძემ.
ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომლებიც საქართველოში არჩევნებს აკვირდებობდნენ კი პრემიერ-მინისტრის შეფასებისგან სრულიად საპირისპირო შინაარსის გამოხმაურებები ჰქონდათ.
"ჩემი ხმა"
არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიცია „ჩემი ხმა“, რომელიც 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებს აკვირდებოდა, ამბობს, რომ არჩევნების დღეს მათ საარჩევნო დარღვევების ამსახველი ასობით ფოტო, ვიდეო და აუდიო მასალა მოაგროვეს.
“არჩევნების დღის განმავლობაში 1 131 საარჩევნო უბნიდან ჩვენი დამკვირვებლებისგან მივიღეთ 900-ზე მეტი შეტყობინება საარჩევნო პროცედურების დარღვევის თაობაზე. 196 უბანზე სადაც ჩვენი წარმომადგენლები აკვირდებოდნენ არჩევნებს, მნიშვნელოვან დარღვევებს განმეორებითი, განგრძობადი და სისტემური ხასიათი ჰქონდა, რასაც არჩევნების შედეგებზე არსებითი ხასიათის გავლენა აქვს”, ნათქვამია განცხადებაში.
ორგანიზაციის თქმით, მათ მიერ მოპოვებული მტკიცებულებები ადასტურებს, რომ მოქმედებდა წინასწარ დაგეგმილი, ორგანიზებული გაყალბების მასშტაბური სქემა, რისთვის მზადებაც არჩევნებამდე დაიწყო.
"სამართლიანი არჩევნები" (ISFED)
31 ოქტომბერს არასამთავრობო ორგანიზაციამ "სამართლიანი არჩევნები" (ISFED) განაცხადა, რომ საპარლამენტო არჩევნების დღეს ჯამში 490 ინციდენტი და დარღვევა აღმოაჩინეს. ორგანიზაციის თანახმად, მათი უმრავლესობა (297) საქართველოში გახსნილ საარჩევნო უბნებზე მოხდა, შედარებით ნაკლები (167) - საარჩევნო უბნებთან, კიდევ უფრო ნაკლები კი - საზღვარგარეთ გახსნილ უბნებზე.
"2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში და არჩევნების დღეს გამოვლენილი ფუნდამენტური ხასიათის დარღვევების ერთობლიობამ გავლენა მოახდინა ამომრჩევლის თავისუფალი ნების გამოვლენაზე და, შესაბამისად, არჩევნების შედეგები ვერ განიხილება, როგორც საქართველოს ამომრჩევლის ნების გამოხატულება", - თქვეს "სამართლიან არჩევნებში", რომელსაც ასობით დამკვირვებელი ჰყავდა.
ეუთო/ოდირი
ეუთო/ოდირის სადამკვირვებლო მისიამ 26 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებით წინასწარი დასკვნები გამოაქვეყნა და დაწერა, რომ დაკვირვებების 1 924 შემთხვევის 6%-ში, რაც არსებითად დიდი რიცხვია, პროცესი ნეგატიურად შეფასდა, უმეტესწილად ამომრჩევლებზე ზეწოლისა და დაშინებაზე მინიშნების გამო, რასაც ზოგიერთ შემთხვევაში თან ერთოდა საარჩევნო უბნებს შიგნით წარმოქმნილი დაძაბულობა, არეულობა და მოქალაქეთა სიჭარბე.
მისიის დასკვნის თანახმად, დაკვირვების 24%-ში ხმის მიცემის ფარულობა პოტენციურად კომპრომეტირებული/დარღვეული იყო ამომრჩეველთა მიერ საარჩევნო ყუთში საარჩევნო ბიულეტენების მოთავსების ფორმით ან 7%-ში საარჩევნო უბნის მოწყობის, მაგიდების განლაგებასთან დაკავშირებული ხარვეზების გამო.
ჰელსინკის კომისია
აშშ-ის "ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის კომისია", იგივე ჰელსინკის კომისია, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების სავარაუდო გაყალბების შესახებ გავრცელებულ ცნობებს მალევე გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ წარმოდგენილი "აშკარა მტკიცებულება" "სისტემურ დარღვევებზე" მიუთითებდა.
"საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ დღეებში საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებამ, პოლიტიკოსებმა, დამკვირვებლებმა წარმოადგინეს აშკარა მტკიცებულება, რომ არჩევნების შედეგები არ ასახავს ქართველი ხალხის სურვილს. მესამე მხარისა და ადგილობრივი დამკვირვებლების მიერ შეგროვებული დამოუკიდებელი მონაცემები მიუთითებს სისტემურ დარღვევებზე როგორც არჩევნების წინა დღეებში, ასევე კენჭისყრის დღეს. ამან გავლენა მოახდინა არჩევნების მთლიანობაზე", - წერს ჰელსინკის კომისია.
IRI და NDI
27 ოქტომბერს პრესკონფერენცია გამართეს ამერიკულმა ორგანიზაციებმა, "საერთაშორისო რესპუბლიკურმა ინსტიტუტმა" (IRI) და "ეროვნულ-დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა" (NDI), რომელთაც ერთობლივი სადამკვირვებლო მისია ჰქონდათ საქართველოში.
დელეგაციის წევრმა, მარგარეტა სიდერფელდმა, რომელიც შვედეთის პარლამენტის წევრია, განაცხადა, რომ ქართული ოცნება აკონტროლებდა ადგილობრივი თვითმმართველობის ბევრ წარმომადგენელს, "იყო დაშინება, რომ თუკი ადგილობრივი მოსახლეობა არ მისცემდა მმართველ პარტიას ხმას, მათ სოციალურ დახმარებას შეუწყვეტდნენ".
"უნდა აღინიშნოს ცესკოს შემადგენლობის საკითხი და ასევე ოპოზიციის მიერ ნომინირებული თავმჯდომარის მოადგილის დანიშვნის გაუქმება. ეს ცვლილებები ნამდვილად აძლიერებს ეჭვებს პოლიტიკური მიკერძოებისა და დისბალანსის კუთხით საარჩევნო კომისიებში. ამ მიზეზების გამო საარჩევნო კომისიის მიმართ ნდობა დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის მიმართ ძალიან დაბალია", - განაცხადა სიდერფელდმა.
დელეგაციის კიდევ ერთმა წევრმა ჯონ შიმკუსმა კი თქვა, რომ "დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს ძალიან ბევრი შემთხვევა, როცა ამომრჩეველთა პირადობის მოწმობები იყო მოგროვებული ოცნების წარმომადგენლების მხრიდან, რითაც მოხდა ფსიქოლოგიური ზეწოლა; ამან ხელი შეუწყო ხმების მოსყიდვის სქემის განვითარებას, შექმნა შიშით დატვირთული გარემო, რამაც შემდეგ გამოხმაურება ჰპოვა NGO-ების ანგარიშებში".
"იყო კითხვის ნიშნები ხმის ფარულობასთან დაკავშირებით, სისტემური ზეწოლა, დათრგუნვა, ამან შექმნა შიშის გარემო. იზოლირებული ინციდენტები იყო ხმების მოსყიდვის, განმეორებით ხმის მიცემის, ძალადობის, მარკირების შეუმოწმებლობა... დათვლის დროს ვითარება მშვიდი იყო, წინასწარი შედეგების გადაცემა მოხერხდა. საოლქოების დონეზეც პროცედურების თანახმად ჩატარდა", - განაცხადა მან.
აშშ-ის პრეზიდენტი
არჩევნებიდან რამდენიმე დღეში საქართველოში ჩატარებული არჩევნების შესახებ თეთრმა სახლმა სპეციალური განცხადება გაავრცელა. ჯო ბაიდენის თქმით, არჩევნებს ზიანი მიადგა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებით, ასევე ამომრჩევლის დაშინებითა და იძულებით.
"სულ ახლახან საქართველოში ჩატარებულ 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს ზიანი მიადგა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების არაერთი შემთხვევით, ამომრჩევლის დაშინებითა და იძულებით. საქართველოს მოქალაქეებს უფლება აქვთ, მშვიდობიანად გამოხატონ თავიანთი აზრი ამ არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებით, რომელზეც დამოუკიდებელ საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციებს არ უთქვამთ, რომ იყო თავისუფალი და სამართლიანი", - წერს ბაიდენი.
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი
დარღვევებზე ილაპარაკა ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენლმა, ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტმა, ჟოზეფ ბორელმა.
"საქართველოში ჩატარდა საპარლამენტო არჩევნები, რომელიც გამორჩეოდა სერიოზული დარღვევებით, ამას სჭირდება დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე გამოძიება. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ დამოუკიდებელ დამკვირვებლებს არ გამოუცხადებიათ არჩევნები სამართლიანად და თავისუფლად, არც ამის საწინააღმდეგო უთქვამთ. ასე რომ, ჩვენ ვართ იმ ზონაში, რომელიც მოითხოვს გამოძიებას, რათა გაირკვეს, რა მოხდა და როგორ შეეძლო ამ ყველაფერს არჩევნების შედეგებზე ემოქმედა", - განაცხადა ბორელმა.
წაიკითხეთ ასევე: არჩევნების ლეგიტიმურობის საკითხი: ვიქტორ ორბანი vs დასავლეთის რეაქცია
ქვეყნის სუვერენული მმართველობისა და დემოკრატიის საფუძველს არჩევნების ლეგიტიმურობა წარმოადგენს, რომელიც დიდ გავლენას ახდენს როგორც შიდა სტაბილურობაზე, ასევე ქვეყნის საგარეო ურთიერთობების ხარისხზე. საქართველოს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით არსებული სერიოზული ბრალდებები არჩევნების მანიპულაციასა და დაშინების ტაქტიკებზე ადგილობრივი და საერთაშორისო საზოგადოების ინტენსიური დაკვირვების ქვეშაა. მმართველი პარტიის ხმების უმრავლესობით გამარჯვება უარყო ადგილობრივმა ოპოზიციამ, საზოგადოების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა და პრეზიდენტის ინსტიტუტმა, ხოლო დასავლური დემოკრატიული ქვეყანების აბსოლუტურმა უმრავლესობამ თავი შეიკავა აღიარებისგან. ისეთი ქვეყნებისთვის, როგორიცაა საქართველო, არჩევნების ლეგიტიმურობა სცილდება ადგილობრივ პოლიტიკას და გავლენას ახდენს ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანეს საერთაშორისო დახმარებებსა და ინვესტირებაზე, ალიანსებზე და ქვეყნის რეპუტაციაზე გლობალურ ასპარეზზე.
არჩევნების ლეგიტიმურობა მთავრობას ანიჭებს როგორც სანდოობას, ასევე ავტორიტეტს. დემოკრატიულ საზოგადოებებში აუცილებელი წინაპირობაა არჩევნების სამართლიანობისა და წარმომადგენლობის აღქმა. ამის გარეშე, საზოგადოებრივი ნდობა სუსტდება, რაც იწვევს უნდობლობის, ხშირად კი ნიჰილიზმის ზრდას პოლიტიკური პროცესების მიმართ, პოლიტიკურ პოლარიზაციას და საბოლოოდ, სახელმწიფოს დასუსტებას. ეს ლეგიტიმურობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, რომელიც ცდილობს ევროპულ კავშირსა და ნატო-ში ინტეგრაციას, თუმცა, შიდა პოლარიზაციის, ანტილიბერალური და ავტორიტარული ტენდენციებისა და რუსეთის მხრიდან ზეწოლის ფონზე. როდესაც არჩევნებს აკლია სანდოობა, როგორც ეს ბრალდებებიდან ჩანს საქართველოს უკანასკნელ არჩევნებთან მიმართებაში, დასავლელი მოკავშირეები დისტანცირდებიან არაღიარებული მმართველებისგან, რაც, თავის მხრივ, დამატებით სივრცეს შექმნის რუსეთის გავლენებისთვის ქვეყნის პოლიტიკურ და ეკონომიკურ პროცესებზე.
დასავლური დემოკრატიული სამყარო, ევროკავშირი და აშშ, მცირე საარჩევნო დარღვევების მიმართ მკაცრი კრიტიკული მიდგომით არ გამოირჩევიან, განსაკუთრებით ისეთ ქვეყნებში, რომლებიც, მაგალითად, ავტორიტარიზმიდან დემოკრატიაზე გადადიან. თუმცა, ეს მიმღებლობა დამოკიდებულია დარღვევების მასშტაბსა და ხასიათზე. თუ პროცესის ზოგადი თანმიმდევრულობა კონსტიტუციურ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შენარჩუნებულია, პრაქტიკაში ადმინისტრაციული ხარვეზებისა ან ცალკეულ დარღვევებზე განსაკუთრებით მკაცრი რეაგირება შესაძლოა არ მოხდეს, მეტადრე გარდამავალი დემოკრატიის ქვეყნებში. თუმცა, სისტემური პრობლემები – როგორიცაა მედიის შეზღუდვა, ამომრჩევლების დაშინება და მასობრივი, სისტემური გაყალბება, სახელმწიფო რესურსების ბოროტად გამოყენება, რაც დაფიქსირდა ეუთო/ოდირის ანგარიშებში და დასტურდება ადგილობრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლების მიერ – დასავლეთის პრაქტიკაში არსებული მიმღებლობის ზღვარს სცდება. სწორედ აღნიშნული ბრალდებების სიმძიმე განაპირობებს დასავლური ქვეყანების თავშეკავებას 26 ოქტომბერს გამართული არჩევნების შედეგების აღიარებისგან.
დასავლეთის მხრიდან არჩევნების შედეგების არაღიარების შემთხვევებს ხშირად სერიოზული შედეგები ჰქონდა. მაგალითად, ბელარუსის შემთხვევაში (2020 წ.), სადაც არჩევნები გაყალბებისა და ძალადობის ფონზე ჩატარდა, ევროკავშირი და აშშ უარს აცხადებდნენ შედეგების აღიარებაზე. შედეგად, ქვეყანამ ეკონომიკური და პოლიტიკური იზოლაცია მიიღო, რამაც ბელარუსი თითქმის სრულად დამოკიდებული გახადა რუსეთზე. მსგავსად, ვენესუელაში (2018 წ.) ნიკოლას მადუროს სისტემური დარღვევებით ჩატარებულმა არჩევნებმა საერთაშორისო იზოლაცია, მასშტაბური ეკონომიკური სანქციები და პოლიტიკური კრიზისი გამოიწვია. მიანმარში (2021 წ.) სამხედრო გადატრიალებამ და არჩევნების გაუქმებამ დასავლეთის მხრიდან მკაცრი დაგმობა და სანქციები გამოიწვია, შედეგად კი, ქვეყანა საერთაშორისო იზოლაციაში აღმოჩნდა. საერთაშორისო არაღიარების ბერკეტი ხშირად პოზიტიური დემოკრატიული ცვლილებების საწინდარიც შეიძლება იყოს, ისე, როგორც ეს მოხდა ზიმბაბვეში (2008 წ.). სადავო არჩევნების შემდეგ დასავლეთის ზეწოლამ აიძულა ადგილობრივი პოლიტიკური აქტორები შეთანხმებულიყვნენ ძალაუფლების განაწილებაზე.
საქართველოს შემთხვევაში, მმართველი პარტიის ქმედებები ბევრისთვის "კრემლის სტილის" ტაქტიკად აღიქმება – არა მხოლოდ სისტემური საარჩევნო გაყალბებისა და კონსტიტუციური უფლებების (ხმის მიცემისა და ხმის ფარულობის უფლება) დარღვევისთვის, არამედ ასევე სახელმწიფო ინსტიტუტების ბოროტად გამოყენებისთვის. უნგრეთის პრემიერმინისტრის, ვიქტორ ორბანის პოზიცია, რომ შედეგები ქართული ხალხის ნების გამოხატულებაა, მკვეთრად ეწინააღმდეგება ბალტიის ქვეყნების, სკანდინავიის, აშშ-ისა და ევროპარლამენტის რამდენიმე ლიდერის განცხადებებს, რომლებმაც პროცესი არ მიიჩნიეს თავისუფალად და არც სამართლიანად.
არაღიარების შედეგები სერიოზულად აისახება საქართველოში ინვესტიციების მოზიდვის, დონორების ჩართულობის, შიდა სტაბილურობის, საზოგადოებრივი ნდობისა და საერთაშორისო პრესტიჟის ხარისხზე. შვედეთმა, საქართველოში ერთ-ერთმა უდიდესმა დონორმა, უკვე შეაჩერა მისი თანამშრომლობა. ეს და მსგავსი სიგნალები სხვა საერთაშორისო წარმომადგენლობებიდან ზღუდავს საქართველოს ეკონომიკურ პერსპექტივას და ზრდის ქვეყნის იზოლაციის რისკს, რაც, ცხადია, ნეგატიურად - თუ არა სავალალოდ - აისახება საქართველოს დასავლური ინტეგრაციის პერსპექტივაზე. მოცემული ვითარების გათვალისწინებით, აუცილებელია საარჩევნო გაყალბების მტკიცებულებების დამუშავება. დარღვევების დოკუმენტირება და მათზე საჯარო დისკუსია მნიშვნელოვანია როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე. დამოწმებული მტკიცებულებები ხელს უწყობს საერთაშორისო მხარდაჭერის გამოხატვას და ზეწოლას ახდენს მთავრობაზე.
დასკვნის სახით, 2024 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების საკითხი ხაზს უსვამს არჩევნების ლეგიტიმურობის არსებით როლს როგორც შიდა სტაბილურობის, ეკონომიკური განვითარებისა და მმართველობის ხარისხის, ასევე საერთაშორისო აღიარების დამყარებაში. საქართველოს სანდოობა, მისი ალიანსები და მისი ევრო-ატლანტიკური მისწრაფებები დამოკიდებულია გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულ მმართველობაზე. ამის გარეშე, ქვეყანა რისკავს იზოლაციას და გაურკვეველ მომავალს, რაც საფრთხეს უქმნის მის დასავლურ ორიენტაციას, რომლის მიღწევისკენაც ის ისწრაფის.

Date: 8 November 2024
In an exclusive interview with the BBC, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that the parliamentary election voting process unfolded in a peaceful environment, emphasizing that “irregularities happen everywhere, in every country.”
“If you look at the reports [from international observers in other countries], there are many irregularities in many countries, but the general picture is the most important one…. Out of the 3,111 precincts, there were incidents happening in just a couple of precincts. In more than 3,100 precincts, the environment was completely peaceful. There were a couple of provocations, [but] these incidents can happen,” Kobakhidze asserted.
However, both local and international organizations monitoring the elections in Georgia offered assessments that contrasted starkly with the Prime Minister’s remarks.
My Voice
A coalition of non-governmental organizations, My Voice, which monitored the October 26 elections, reported collecting hundreds of photos, videos, and audio recordings showing election violations.
“During the election day, we received more than 900 reports from our observers from 1,131 polling stations about violations of election procedures. In 196 precincts where our representatives observed the elections, significant violations had a repeated, continuous, and systematic nature, which had a substantial impact on the results of the elections,” the statement read.
According to the organization, the collected evidence indicates pre-planned, organized, large-scale fraud, with preparations beginning long before the election day.
International Society for Fair Elections And Democracy (ISFED)
On October 31, the election observation organization ISFED announced that it had identified a total of 490 incidents and violations during the October 26 parliamentary elections. According to the organization, the majority of these (297) occurred at polling stations within Georgia, with fewer (167) reported in the vicinity of the stations, and even fewer abroad.
“The fundamental violations observed during the pre-election period and on election day in the 2024 parliamentary elections compromised voters’ expression of their free will. The election results therefore cannot be regarded as a true reflection of the will of Georgia’s voters,” stated ISFED, which deployed hundreds of observers.
OSCE/ODIHR
The OSCE/ODIHR Observation Mission released its preliminary findings on the October 26 elections, noting that in 6% of the 1,924 cases observed—a substantial number—the process was assessed negatively. This was primarily due to reported pressure and intimidation of voters, which in some instances led to tension, disorder inside polling stations, and overcrowding.
The mission also reported that in 24% of observations, the secrecy of the vote was potentially compromised, either by voters visibly placing ballots in the ballot box or, in 7% of cases, by issues related to the arrangement of the polling station and table setup.
Helsinki Commission
The US Commission on Security and Cooperation in Europe, also known as the Helsinki Commission, responded swiftly to reports of alleged fraud in Georgia’s parliamentary elections, stating that the “clear evidence” presented indicated “systemic violations.”
“In the days following the Georgian parliamentary elections, Georgian civil society, politicians, and observers presented clear evidence that the election results do not reflect the will of the Georgian people. Independent data collected by third parties and local observers points to systemic violations both in the run-up to the election and on election day, which affected the integrity of the election,” wrote the Helsinki Commission.
IRI and NDI
On October 27, the American organizations International Republican Institute (IRI) and National Democratic Institute (NDI), which conducted a joint observation mission in Georgia, held a press conference.
Margareta Siderfeld, a member of the delegation who sits in the Swedish Parliament, stated that Georgian Dream had control over numerous local self-government representatives. “There was intimidation, suggesting that if local residents didn’t vote for the ruling party, they would lose access to social assistance,” Siderfeld noted.
She added, “The composition of the CEC and the recent cancellation of the appointment of an opposition-nominated deputy chair raise serious concerns about political bias and imbalance in election commissions. These changes have significantly eroded public confidence in the Election Commission’s independence and impartiality.”
Another delegation member, John Shimkus, commented: “Observers witnessed numerous instances where voters’ ID cards were collected by Georgian Dream representatives, creating psychological pressure and facilitating a vote-buying scheme. This led to an environment of fear, as reported by various NGOs.”
“There were issues with vote secrecy, systemic pressure, and repression, all contributing to a climate of fear,” he continued. “Isolated incidents included vote-buying, repeat voting, violence, and failure to verify markings. However, the counting process itself was calm, and preliminary results were transmitted according to procedures at the district level.”
US President
A few days after the elections, the White House issued a statement regarding the elections in Georgia. President Joe Biden noted that the election process had been impacted by a number of irregularities.
“Georgia’s October 26 parliamentary elections were marred by numerous recorded misuses of administrative resources as well as voter intimidation and coercion. Georgian citizens have a right to peacefully express their views regarding the conduct of these elections, which independent international and domestic observers have not said were free and fair,” Biden stated.
EU High Representative
The European Union’s High Representative and Vice-President of the European Commission, Josep Borrell, also commented on the alleged violations.
The parliamentary elections “were marked by serious irregularities, and this needs to be investigated and addressed in a transparent and independent manner.… It is important to remark that independent observers have not declared the elections to be free or fair, neither the contrary. So we are in a [situation] that requires investigation in order to clarify what has happened… and how this has been affecting the result,” Borrell said.
The question of electoral legitimacy lies at the heart of democracy, directly influencing both domestic stability and engagement with international institutions. In Georgia’s 2024 parliamentary elections, claims of systematic electoral fraud and intimidation tactics have cast a shadow over the results, raising significant concerns among both local and international observers. With the ruling party, Georgian Dream, securing a majority vote amid these allegations, the local opposition parties rejected the results, while various other countries refrained from recognizing the outcome. In countries like Georgia, where aspirations for closer ties with the West are tempered, the legitimacy of elections transcends local politics, impacting foreign aid, international alliances, and the country’s reputation on the world stage.
Electoral legitimacy is essential for any government’s credibility and authority. In democratic societies, the perception that elections are fair and representative is foundational. Without it, public trust erodes, leading to social unrest, political polarization, and ultimately a weakened state. This legitimacy is especially crucial for Georgia, a nation balancing its aspirations for European Union (EU) and NATO integration with internal polarization, illiberal tendencies, and external pressures, notably from Russia. When elections lack credibility, as has been alleged in Georgia’s recent parliamentary elections, this can lead to isolation from Western allies and provide openings for foreign powers—particularly Russia—to influence Georgia’s political trajectory.
The West, including the EU and the United States, has sometimes shown leniency toward minor election irregularities, particularly in fledgling democracies transitioning from authoritarian rule. However, this acceptance depends on the scope and nature of these irregularities. Marginal administrative lapses or isolated misconduct may be overlooked if the general integrity of the process remains intact, as stability is often prioritized over immediate perfection. Yet, systemic issues—such as media restrictions, voter intimidation and fraud, and misuse of state resources, as reported by OSCE/ODIHR and reiterated by US President Joe Biden—shift the threshold for Western tolerance. In Georgia’s case, the EU and several Western countries have refrained from recognizing the results due to the severity of the allegations.
Instances of Western non-recognition have often had serious repercussions. In Belarus (2020), where elections were marred by fraud and violence, the EU and US refused to recognize the results, isolating Belarus internationally and leading to its near-total dependence on Russia. Similarly, in Venezuela (2018), Nicolás Maduro’s contested reelection led to widespread rejection, sanctions, and intensified political and economic crises, reinforcing international support for the opposition. In Myanmar (2021), the military’s takeover and nullification of election results drew swift Western condemnation and sanctions, exacerbating Myanmar’s isolation. In Zimbabwe (2008), pressure from the West over contested election results led to a power-sharing deal, illustrating how non-recognition can sometimes drive positive democratic outcomes.
In the Georgian case, the ruling party’s actions are viewed by many through the lens of “Kremlin-style” tactics, not only for the systematic electoral fraud and breach of constitutional rights (to secrecy and the right to vote), but also for misusing allegedly nonpartisan state institutions, stoking fears, and framing elections as battles for national identity or sovereignty. Hungarian Prime Minister Viktor Orbán’s defense of the election results as expressions of the Georgian people’s will contrasts sharply with statements from Baltic, Nordic, and North American leaders who denounced the process as neither free nor fair.
Contested legitimacy has deep implications. Governments perceived as illegitimate struggle to secure foreign investment, maintain internal stability, and attract international aid, as donors often make their support conditional on adherence to democratic standards. Sweden, one of Georgia’s largest aid providers, has already suspended assistance due to election irregularities, while other nations have hinted at similar actions. This curtails Georgia’s economic outlook and raises the likelihood of further isolation from EU partners, complicating its Western integration. Furthermore, countries like Estonia and Lithuania have voiced concerns that Georgia, without a credible democratic process, risks drifting back toward Russian influence, a prospect that runs counter to the aspirations of many Georgians and pro-Western factions within the country.
Given these high stakes, gathering credible evidence of electoral fraud is essential. Documenting and publicizing irregularities can substantiate claims, support international interventions, and empower civil society to demand accountability. This is especially critical in environments where regime-controlled media may obscure election coverage. Verified evidence helps align international support with democratic initiatives, while pressuring governments to address the grievances of their citizenry.
In conclusion, the 2024 Georgian parliamentary election controversy underscores the vital role of electoral legitimacy in fostering both domestic and international stability. Georgia's credibility, its alliances, and its Euro-Atlantic aspirations depend on transparent and accountable governance. Without these, the nation risks isolation and an uncertain future, jeopardizing its place in the Western-aligned community it seeks to join.